Projekts ar pievienoto vērtību

Dagdas novada pašvaldības iestāde “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs “Dagda” šobrīd realizē savu ārējo elektrisko tīklu rekonstrukcijas projektu, ar kuru tiks sakārtoti un uzlaboti iestādes elektroapgādes jautājumi. Projektu simtprocentīgi finansē novada dome, jo no Eiropas fondiem šādi projekti diemžēl netiek finansēti.

Iestādes vadītājs Andris Badūns pastāstīja, ka elektroapgādes jautājums bijis aktuāls daudzus gadus. Jau pirms diviem gadiem šo jautājumu skatīja dome, taču finansējuma trūkuma dēļ tika nolemts izstrādāt tehnisko projektu, darbi tika atlikti un izvēlēta cita prioritāte.

”Toreiz aktuālāks bija mūsu virtuves remonts, kas tagad sakārtota atbilstoši visām prasībām”, turpina A. Badūns. “Šovasar jau ir ierakti jauni elektrokabeļi, tiks veikta veco stabu un vadu demontāža. Būs arī jauni ievadu elektriskie skapji. Lasītājiem noteikti būs jautājums, kāpēc mēs veicam šos darbus?

Lieta tāda, ka Latvenergo nav pārņēmis un nepārņem iekšējās elektrolīnijas, kas ir mūsu teritorijā. Turklāt elektrības uzskaite atrodas pie lielceļa aiz iestādes teritorijas, kas patiesi ir ļoti plaša. Tajā atrodas viens centrālais korpuss, poliklīnika, divi diezgan lieli korpusi, kuros ir sociālās aprūpes un pansionāta nodaļa, garāžas, morgs, veļas mazgātava - tie ir lielākie objekti. Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes arī izvietotas mūsu telpās. No mūsu iekšējās līnijas strāva tiek padota uz pilsētas katlu māju, kas vispār ir nepieņemami. Uzskaite ir mūsu, iekšējie norēķini ir sarežģīti. Turklāt, no katlu mājas darbības stabilitātes un drošības viedokļa, tai jābūt nodrošinātai ar savu atsevišķu līniju un ideālā variantā strāvai būtu jāpienāk no divām atsevišķām apakšstacijām. Pēc šīs rekonstrukcijas tieši tā arī būs — katlu māja saņems strāvu no atsevišķas apakšstacijas un būs arī kabelis uz mūsu pieslēgumu.

Kāpēc izvēlējāmies kabeļus, nevis jaunus vadus un stabus? Varējām izvēlēties arī tos, kā citur dara, bet, manuprāt, diez vai tas būtu lētāk un labāk mūsu situācijā. Kabeļu ievietošanai zemē tranšejas rok ar zemes zāģiem, kas notiek ātri un praktiski nerada neērtības. Vienīgais, ka pazemē neko neredz un pastāv iespēja rokot sabojāt kabeli, bet mēs visu nomērām un nofotografējam, lai nebūtu nekādu šaubu un reāli būtu zināms, kur tie kabeļi atrodas. Kā jau sacīju, mūsu teritorija ir plaša, tajā aug daudz lielu un vecu koku, kuru zari lūzt un krīt uz līnijām. Stabi veci, šķībi, greizi un pastāv arī citas problēmas ar gaisvadu līnijām.”

Šobrīd visi kabeļi jau ierakti un līdz ko zeme tranšeju vietā noplaks, tiks uzbērta melnzeme un iesēta zālīte. Firma, kura veic darbus, iestādes vadībai izteica vēlmi jaunākos stabus atpirkt un droši vien atpirks arī vadus, jo nodarbojas ar elektrolīniju lietām un viņiem tie noderēs, bet centrs kādu nelielu summu naudas visa rezultātā atgūs atpakaļ.

A. Badūns apgalvo, ka šī projekta dēļ pakalpojumu cena nemainīsies, ārstu, medmāsu cita personāla darbu tas neiespaidos, bet medicīnas aparatūrai un virtuvei tas gan dos lielu labumu. Ir paredzēts ierīkot izvadu arī dīzeļelektrostacijai, kuru ierobežotā finansējuma dēļ diemžēl nevarēja iegādāties šajā projektā, bet reiz tas būs jāpērk.

”Mūsu iestāde, kurā mīt aptuveni 100 cilvēku, ir sociāli ļoti nozīmīgs objekts un energoapgādes jomā tam jābūt nodrošinātam,” uzsver A. Badūns. “Tam jābūt drošam cilvēkiem no jebkura aspekta - vai runa ir par nedrošiem stabiem un vadiem, kas var nokrist, vai pārtikas gatavošana, vai siltumapgāde, vai medicīniskā aparatūra, kurai nepieciešama stabila un nepārtraukta elektroenerģijas padeve. Dīzeļelektrostacija būs jāpērk vēlāk. Kad arī to nopirksim, enerģētikas lietas iestādē būs gandrīz sakārtotas, jo ir arī idejas par saules kolektoru uzstādīšanu karstā ūdens nodrošināšanai un ārsienu siltināšanu. Atgādināšu, ka pirms trim gadiem tika nomainītas visas ārējās siltumtrases, katrā objektā uzstādīta siltummaiņa ar siltuma skaitītājiem, daļēji arī iekšējās apkures sistēmas. Projekts par ārējo elektrisko tīklu rekonstrukciju izstrādāts pirms pusotra gada, tajā bija paredzēts rekonstruēt ielas apgaismojumu teritorijā, bet, ņemot vērā, ka notiek rakšanas darbi un daudzi gājēju celiņi ir neatbilstošā kvalitātē, šis apgaismojums šobrīd netiek mainīts. Tas arī ir nākotnes jautājums, kas nav vitāli svarīgs, jo naktīs mūsu klienti nepārvietojas. Viņi iet gulēt agri, tiesa arī agri mostas.

Dome šiem darbiem bija atvēlējusi 30000 latu, bet iepirkuma rezultātā darbus paveiks par lētāku cenu. Mums palika naudiņa pāri un dome pieņēma lēmumu neatņemt atlikumu un atļaut izmantot citām būtiskām vajadzībām. Jau izsludināts iepirkums neliela mikroautobusa iegādei, kuru aprīkosim ar pacēlāju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Mēs ļoti bieži savus klientus vedam pie ārstiem speciālistiem uz pilsētu slimnīcām, uz izmeklējumiem, arī uz apstarošanas procedūrām un rehabilitāciju. Rīt pat uz Jūrmalu braucam pakaļ savam klientam ar domes autobusu. Mums šāda mašīna ir ļoti nepieciešama, jo ar vieglo automašīnu cilvēkus ar īpašām vajadzībām nevaram pārvadāt, bet ātrās palīdzības pakalpojums ir par maksu. Lai gan atsevišķos gadījumos tieši guļošus klientus vedam ar ātro palīdzību, bet tas ir ļoti dārgi. Ved guļus stāvoklī un līdzi brauc mediķu brigāde.”

Vēl no tās naudas, kas palika pāri, tuvākajās dienās tiks nopirkts jaunas paaudzes digitālais elektrokardiogrāfs. Atbilstošas datorprogrammas būs visiem ģimenes ārstiem un ārstam-kardiologam, kuri vienā mirklī varēs saņemt kardiogrammu, aprakstīt un vajadzības gadījumā nosūtīt to uz jebkuru medicīnas iestādi, pat ārpus Latvijas.

Juris ROGA