Jau ziņojām, ka jūlija nogalē Dagdas ļaudis svinēja Annas dienu. Trīs dienu pasākumu programmā tika iekļauts arī novada iedzīvotāju paštaisīto oriģinālāko peldrīku konkurss, kas norisinājās Dagdas ezera pludmalē un pulcēja lielu skatītāju pūli. Diemžēl no astoņiem pieteiktajiem peldrīkiem startēja pieci, pārējie dalībnieki nezināmu iemeslu dēļ neieradās.
Pasākuma organizatori bija parūpējušies gan par izklaidi (mūzika, iespēja pastaigāties pa Dagdas ezeru piepūšamā balonā), gan par labām balvām (naudas balvas, kausi, diplomi un saldumi), gan par pārsteigumu, gan par drošību uz ūdens, par kuru glābšanas laivā gādāja novada zivsaimniecības vadītājs Guntis Matjušonoks ar palīgu. Novada domes priekšsēdētāja Sandra Viškure apbalvošanas ceremonijas gaitā paziņoja, ka komisija apspriedās un ņēma vērā tautas ieteikumu nākamgad paštaisīto oriģinālāko peldrīku konkursu organizēt jau kā Latgales novada pasākumu un varbūt arī citus pasākumus saistībā ar ūdeņiem. Ne jau velti novada ģerbonī ir attēloti ūdeņi un šī bagātība jāizmanto, lai piesaistītu citu novadu cilvēkus, lai viņi brauktu šurp atpūsties un kuplinātu novada svētkus, rādot savas prasmes. Turklāt nākamais gads ir novada izveidošanas piecgade.
Narūtas upītē peldrīki tika ielaisti izlozes kārtībā. No starta vietas bija jāpeld līdz upītes ietekai ezerā un tad gar krastu pa taisno līdz pludmalei.
Pirmā startēja jauniešu biedrības “Delverība” komanda no Svariņiem, tad mājsaimnieces no Londonas, kā bija sevi pieteikušas, pēc viņām Andrejs Bondarevs laivā “Kojaks”, ceturtie peldrīku upē iestūma jauniešu biedrības “Laimis spuorni” konstruktori un startu noslēdza “Mantu laupītāji”. Katra laiva startēja ik pēc piecām minūtēm, izpeldēja pa Narūtas upīti, iebrauca ezerā un, pārvarot vēja pretestību un nelielo viļņošanos, gar krastu aizpeldēja līdz pludmalei. Ezerā iestrēga šķauniešu skaistais Laimes gulbis un “Mantu laupītāji”, bet glābēju laiva paņēma viņus tauvā un viss beidzās bez nepatīkamiem starpgadījumiem.
Balvas saņēma visi: par aktīvu piedalīšanos apbalvots “Neglītais pīlēns”, atraktīvākā komanda — “Mantu laupītāji” (peldrīku uz priekšu stūma mamma, bet vadīja meita), garākā laiva — “Kojaks”, augstākā laiva — jauniešu biedrības “Laimis spuorni” komandai, košākā laiva — komandai “Mājsaimnieces”, oriģinālākā laiva — “Vietējiem pirātiem”.
Daži vārdi par dalībniekiem. Andrejs Bondarevs startēja paša izgatavotajā laivā “Kojaks”. Patiesībā gri- bēja startēt jau pērn, bet peldrīks vēl nebija gatavs. Laivu būvēšana ir viņa hobijs un peldrīku taisīja ilgāk par gadu, ideju noskatīja internetā. Ar Andreju vienojos par plašāku interviju pēc kāda laiciņa.
Šķaunes pagasta jauniešu biedrības “Laimis spuorni” peldrīka “Laimes gulbis” galvenā konstruktore ir Ilga Moisejenoka, viņas ieceri praksē realizēja Evelīna Antonova, Linda Pundure, Sabīne Rapša, Valērija Mošaka un Jānis Moisejenoks. Materiāli: agroplēve un apakšā paslēpta laiva. Komanda pastāstīja, ka visgrūtākais bija pār-veidot pagājušā gada liliju gulbī. Pērn veicās ļoti labi, balvas tika par visoriģinālāko un visgarāko peldrīku. Būvēt gulbi izvēlējās tāpēc, ka gan lilija balta, gan gulbis balts. Turklāt gulbis ir upes karalis. Pilotēja peldrīku pati konstruktore. Komanda bija sacerējusi dzejolīti, kuru noskaitīja pirms starta, novēlot katram vismaz pa vienai spalviņai no pašu laimes.
Arī jaunās mājsaimnieces no Dagdas — Katrīna un draudzenes Amālija un Elīna — savu peldrīku gan konstruēja, gan ar to brauca pašas. Galvenais darbu veicējs, protams, bija Katrīnas tētis Vadims Macevičs. Peldrīku uz priekšu airēja ar pannām — saimnieces tomēr! Konstrukcijā izmantotais materiāls: pudeles, veca žoga fragments, durvis, slēpju un telšu nūjas, vecas sadzīves mantas, dizaina elements — spilvens un citi.
Viktorija Trizna no Dagdas savā izdomātajā peldrīka konstrukcijā izmantoja plastikāta pudeles. Nevarēja izdomāt, kā sastiprināt kopā, bet tad nejauši pie ezera atrada garu izturīgu lenti un ar to visu sasēja kopā. Mājās bija daudz vecu bērnu rotaļlietu, kuras vienkārši izmest bija žēl un izdomāja piepildīt ar tām peldrīku. Tā dzima komandas nosaukums — “Mantu laupītāji”. Mantas ar skavotāju piestiprināja pie koka dēlīšiem. Stūrēja peldrīku meita Viktorija, mamma stūma, bet Guntis un pavisam mazā Valērija bija lielākie līdzjutēji.
Jauniešu biedrības “Delverība” komanda no Svariņiem startēja ar diviem peldrīkiem. Vietējo pirātu laivas būvniecībā piedalījās astoņi cilvēki, izmantoja tikai plastikāta pudeles un skoču. Ar to brauca Jānis Jančenko un viņa draugs Igors Rešetņaks. Neglīto pīlēnu plašajos ūdeņos vadīja Aleksandra Mazņova, to darināja biedrības meitenes.
Juris ROGA