Gan pa jokam, gan nopietni

No Āfrikas cūku mēra norobežosimies ar tīklu

Latvijas interneta portāli paziņoja kārtējo slikto ziņu. Krievijā un Baltkrievijā ir reģistrēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums. Šī ir īpaši bīstama vīrusa slimība, ko pārnēsā mājas cūkas un mežacūkas, slimība, kas ļoti strauji izplatās, nepakļaujas ārstēšanai un noved līdz simtprocentīgām letālām beigām.

Lai slimība neizplatītos un nenodarītu lielus materiālos zaudējumus, Baltijas valstis un Polija veic ārkārtas pasākumus. Skaidrs, ka būs pastiprināta robežkontrole. Bagāža, kas tiek vesta no Krievijas un Baltkrievijas, tiks pakļauta īpašai pārbaudei, nevis kā agrāk — izņēmuma kārtā. Iespējams, ka “slepeno” produktu atklāšanā tiks izmantoti arī speciāli apmācīti suņi.

Kā vēl vienu svarīgu soli afrikāņu cūku mēra epidēmijas novēršanai ierēdņi uzskata speciāla žoga pret mežacūkām uzstādīšanu gar robežu. Tāds norobežojums, šķiet, būs speciāls tīkls. No Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītāja Māra Baloža teiktā izriet, ka Lietuvā jau tiek izstrādāts kopīgs projekts, kas paredz Eiropas finansējumu. Šī uzdevuma īstenošanai katrai valstij būs nepieciešami vismaz 10 milj.eiro.

Nezinu, kā jūs, bet es, godīgi sakot, ar grūtībām iedomājos šo tehnoloģisko procesu, jo Latvijas - Baltkrievijas robeža ir 170 km, bet Latvijas - Krievijas robeža 217 km gara.

Netīšu skepsi izraisa arī pati ideja. Diezin vai tīkls ir nopietns šķērslis mežacūkai. Šis dzīvnieks, kā zināms, slavens ar to, ka māk rakt. Un vēl… ja rīt, piemēram, (tfu-tfu-tfu!) bīstamās slimības izplatītāji būs putni… Kā norobežosimies tad?

Valentīna SIRICA