Par ko rakstīja Krāslavas prese pirms 50 gadiem

Matemātiski precīzi!

Visos laikos bija tirgotāji, kas vēlējās “iedzīvoties”, krāpjot neuzmanīgus pircējus. Bet pircējs pircējam nelīdzinās! Ir arī tādi apbrīnojami klienti.

Īpatnējie rēķini

30. novembrī vienā no Krāslavas “Gastronomijas preču veikala” nodaļām varēja vērot šādu skatu. Sieviete pirka torti. Pārdevēja D. nosauca tortes svaru, cenu un summu: “Kilograms un astoņi simti gramu, trīs divdesmit kilogramā, tātad jums jāmaksā 6 rubļi 12 kapeikas.”

Bet atlikumā pārdevēja “aizmirsa” pircējam izdot 3 kapeikas. Sieviete atkal jautāja, cik tad īstenībā maksā šī torte, tad D. divreiz “pārskaitīja”: “5 rubļi un 96 kapeikas,” un izdeva 14 (!) kapeikas. ”Padomāsi tik! Kļūdījos mazliet.”
Bet arī šoreiz kļūdījās. Nav grūti pārliecināties, ka torte, kas sver 1,8 kg, nemaksā ne 6,12, arī ne 5,96, bet 5,76 rubļi.
Man rodas jautājums: vai D. nemāk skaitīt, vai viņa vienkārši krāpj pircējus?

B.

Vispār šis rakstiņš labi iederētos jebkurā matemātikas grāmatā! Es mēģināju saskaitīt, cik tad tomēr pārdevējs mēģināja “iekrāt”, un cik galarezultātā viņa ”iekrāja”. Vairākas reizes sāku skaitīt un kļūdījos… Atkal skai-tīju… un metu mieru. Matemātika — nav mana stiprā puse. Bet pircējs — malacis!

Andrejs JAKUBOVSKIS