Dvēselei tuvs darbs pārtop radošumā, padarot cilvēku laimīgu.
To apzinoties, Rīgas Valsts tehnikumā šogad nolēma skolēnu vasaras atpūtu apvienot… ar ražošanas prasmju nostiprināšanu. Ar noteiktu motivāciju - ieinteresēt jauniešus radošajai kokapstrādes profesijai, kam ļoti labi noderēja tehnikuma Krāslavas filiāles telpas.
Ideja organizēt kulturāli profesionālu vasaras nometni pieder Ievai Dorilei, Rīgas Valsts tehnikuma audzināšanas nodaļas vadītājai. Jaunais projekts ieguva Latvijas izglītības fonda atbalstu, bet sponsora lomā — Rīgas Dome. Nedēļu ilgā nometne mūsu pilsētā uzņēma pusotra desmita jauniešu vecumā no 15-19 gadiem — gan galvaspilsētas, gan arī Krāslavas novada jauniešus.
Katra diena bija piepildīta. Rīts sākās ar rīta rosmi — skrējiens līdz Zirga ezeram un obligātā peldēšanās tajā. Labi, ka laika apstākļi to veicināja. Dienas pirmā daļa — darbs ražošanas cehā, bet pēc pusdienām — kulturāli izglītojoša programma. Visi rīdzinieki pilsētā Daugavas lokos bija pirmo reizi, tāpēc ar sajūsmu iepazina Krāslavas apskates objektus, vietējās dzīves norisi. Romantisku ekskursiju pa klusām Krāslavas ieliņām novadīja pieredzes bagātā gide Inta Lipšāne, bet pils kompleksa apmeklējums jauniešos izraisīja interesi par pilsētas vēsturi. Pazīstamie keramiķi Valdis un Olga Pauliņi sniedza seno latgaļu, kuru tradīcijas ne tikai dzīvo, bet arī mūsdienās pilnveidojas, amata stundu. Zemnieku saimniecībā “Kurmīši” galvaspilsētas ciemiņi ar interesi ieklausījās zāļu, kas ir uzmundrinošu un veselīgu recepšu pamatā, audzēšanas noslēpumos. Vēl vairāk pārsteidza zirgu sēta “Klajumi”, kur ne visiem galvaspilsētas jauniešiem pietika drosmes sēsties zirgam mugurā. Bet svētītā Aglona pirmkursniekus sajūsmināja ne tikai ar bazilikas majestātiski cēlo kompleksu, bet arī ar Maizes muzeju, kur notika iepazīšanās ar senās nacionālās virtuves ēdieniem. Aktīvās atpūtas kulminācija bija ceļojums ar laivām dabas parkā “Daugavas loki” — ar neatņemamu zivju zupas vārīšanu atpūtas vietā. Un, protams, neizpalika robežsargu nodaļas ap-meklējums Kap-lavā, kur Latvijas robežsargi atklāja dažas dienesta noslēpumu nianses.
Ko lai saka par kokapstrādes profesijas padziļināto apgūšanu? Arī šeit ir zināmi rezultāti. Teorētiskā nodarbība par tēmu “Koks un personība” radīja papildus interesi izvēlētajā profesijā, bet mūsdienīgais ražošanas aprīkojums filiālē palīdzēja apgūt jaunā- kās tehnoloģijas.
Pavisam nesen Krāslava saņēma robotu — pirmo Latvijas profesionālās izglītības sistēmā.
Kā piemiņu par Daugavas krastos pavadīto laiku katrs jaunietis saņēma emblēmu, ko izgatavoja paši jaunieši.
Aleksejs GONČAROVS