Pilnvērtīga dzīve — tā ir veselība, draudzīga ģimene, darbs, kas rada prieku, un precīzs saimnieciskās darbības aprēķins, kas kopsummā arī ļauj izjust gandarījumu par paša paveikto darbu. Laukos tas ne vienmēr izdodas: te sausums, te lietus, bet no agra pavasara līdz vēlam rudenim tik spēj strādāt, jo darbs darbu dzen. Siena laiks šogad ir ideāls: bieza, gara zāle, laika apstākļi — kā pēc pasūtījuma, un tikai visslinkākais palicis bez labas lopbarības.
Kad svarīgais darbs ir galā, nav par skādi arī atpūsties. Pērn pļaušanas svētki Dagdas novadā dzima lietavās, savukārt šogad turpinājums notika svel- mainā karstumā. Viss kā lielajā sportā — čempionāti notiek jebkuros laika apstākļos. Vēl tēvu tēvi mācījuši — pļauj zāli, kamēr rasa. Bet šeit neizturami svelmains dienas vidus un neviena protestētāja! Bet jo sarežģītāk, jo interesantāk, tāpēc jau sīvā cīņā lūza izkaptīm kāti un nepārtraukti skanēja trinamie stieņi. Un kaut arī viesmīlīgie saimnieki viesus cienāja ar auksto zupu un soļanku, vispieprasītākais tomēr bija ledaini aukstais akas ūdens. Ne vienu vien spaini ūdens izdzēra sakarsušie pļāvēji un līdzjutēji, bet cik sviedru tika izliets!..
Četru pagastu (Asūnes, Konstantinovas, Svariņu un Šķaunes) komandas — pārstāvniecība pilnīgi pietiekama. Favorīti tika noteikti jau pirmajās minūtēs pēc starta. Par sevi pārliecinātie vasaras darba svētku saimnieki cīnījās par kvantumu, bet viņu galvenie konkurenti no Svariņiem lika uz spēles iemaņas un prasmi. Vietējie līdzjutēji nodrošināja tik skaļu atbalstu, ka par to viņus varētu apskaust pat Londonas futbola komandu skandalozie fani. Nelīdzēja — iezemiešiem pietrūka pavisam maz…
Kopumā daiļā dzimuma pārstāves, vīrieši un jaunekļi individuāli un komandās cīnījās par 7 kausiem un 21 medaļu.
Nenogurdināšu lasītājus, uzskaitot visus uzvarētājus, bet pateikšu pašu galveno. Kā labākā jauniešu komanda, pūļa gavilēm atbalstīta, tika nosaukta “Ašie sienāži” — Artūrs Pitrāns, Ivars Vigulis, Sergejs Dobrovoļskis un Edvīns Noviks, kurš uzrādīja arī labāko rezultātu individuālajā vērtējumā. Dzimtās sienas palīdzēja izcīnīt zelta medaļas (sava vecuma kategorijās) Antoņinai Šimanskai, Lūcijai Nikitinai un Ivanam Dobrovoļskim. Šie individuālie rezultāti arī palīdzēja pļāvējiem no Konstantinovas kāpt uz goda pjedestāla otrā pakāpiena.
Par Svariņu astotnieku jāstāsta atsevišķi. Vīriešu komandā piedalījās republikas pļāvēju čempionāta dalībnieks Mečislavs Rutkovskis, un sektorā, kur viņš demonstrēja meistarklasi, vienmēr bija daudz līdzjutēju. Un notika negaidīts notikumu pavērsiens — atzīto līderi apsteidza neviens cits kā viņa komandas biedrs Iosifs Lavrinovičs. Kopumā Svariņu komanda demonstrēja rezultātu stabilitāti visos etapos, kā arī jaukto komandu konkurencē. Rezultātā — zelta kauss un tiesības organizēt pļāvēju svētkus 2014. gadā. No visas sirds priecājās delegācijas vadītājs Edgars Tjarve, apsveicot arī pārējos lieliskās komandas dalībniekus — Ritu Ružu, Viktoriju Lubgāni, Antoņinu Maļinovsku, Natāliju Drozdu, Antoniju Vaiculeviču un Aivaru Šļahotu.
Noslēgumā — par vasaras svētku organizēšanu. Gados jaunie vērtētāji Aivars Plotka, Armands Pudniks un viņu palīgs Valdis Pudniks nodrošināja sacensību precīzu gaitu. Svētku noskaņojumu pilnveidoja mūzika un skulptūras, kurās bija attēloti zaķi ar izkaptīm; tas arī atgādināja visiem zināmo un iemīlēto dziesmu. Šīs sīvās cīņas visu stundu garumā ar mums bija Dagdas novada jaunā vadītāja Sandra Viškure, kura arī pastāvīgi saņēma apsveikumus. Šo izdevību nepalaida garām arī mūsu avīze “Ezerzeme”. Mēs visi gaidījām pārmaiņas!
Tas skumjais fakts, ka Dagdas pļāvēju cīņa notika pagasta aizaugušajā sporta stadionā, dod man pilnīgas tiesības vērsties pie tautas iemigušās sirdsapziņas. Pretēji tam, ka valsts iestāžu attieksme ir melīga un Latgalē ir milzīgas problēmas, mums jāuzņemas atbildība pašiem darīt visu iespējamo un pat neiespējamo, lai apturētu labāko cilvēku bēgšanu pāri robežai. Var un vajag atdzīvināt dzimto novadu, par ko liecina arī lauku pļāvēju rekordi.
Aleksejs GONČAROVS