No 28. līdz 30. jūnijam Baltkrievijā, Vitebskas apgabalā, Dubrovnā notika XX Starptautiskais dziesmu un mūzikas festivāls “Dņepras balsis”, kurā piedalījās 10 valstu muzikālie kolektīvi no Krievijas, Ukrainas, Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Turcijas un paši saimnieki - Baltkrievijas pārstāvji.
Šogad festivāls svinēja 20 gadu jubileju un vienlaicīgi triju dienu garumā tika svinēta pilsētas Dubrovnas 620. dzimšanas diena. Varenā upe Dņepra festivāla pirmsākumos apvienoja ne tikai Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas teritorijas, bet arī visas šīs slāvu tautas. Simboliski ir tas, ka šie svētki tiek svinēti tieši jūnijā, kad saule atrodas zenītā un ir vasaras Saulgrieži. Ar laiku festivālam sāka pievienoties arī citas valstis un 2004. gadā tam tika piešķirts Starptautiskā festivāla nosaukums. Pasākuma organizatori ir Baltkrievijas Kultūras ministrija, Vitebskas apgabala kultūras pārvalde un Dubrovnas rajona izpildkomiteja.
Šogad līdzās iepriekš minētajām valstīm ielūgumu saņēma arī Dagdas vidusskola. 25.maijā Dagdas vidusskolas mākslinieciskie kolektīvi uzstājās Starptautiskajā festivālā Verhņedvinskā “Daugava-Dvina-Dzvina”, kur piedalījās arī kolektīvi no Dubrovnas. Saņemot ielūgumu, sākām apsvērt vai spēsim izpildīt visus konkursa noteikumus: uzstāšanās atklāšanas un noslēguma koncertā, stundu garš koncerts kādā no agrociematiem. Festivāla laikā bija organizēta nacionālo leļļu parāde “Dubravuška”. Ar Andrupenes pamatskolas skolotāju M. Konošonokas un I. Maļķevičas rokām tapa smaidīga leļļu ģimene, tērpta Dagdas novada tautas tērpos. Izveidots dekors, kas simbolizē Latviju un kas tiks iešūts kopējā valstu dekorā. Gribas uzsvērt Dubrovnas festivāla organizatoru lielo viesmīlību, brīnišķīgo festivāla organizāciju. Pilsētas viesiem bija iespēja baudīt krāšņos baltkrievu mākslinieku koncertus, teātri, jūsmot par skaisto baltkrievu tērpu daudzveidību, degustēt vietējos ēdienus. Īpaša lepnuma sajūta pārņēma mūs, apmainoties ar festivāla partneriem no Turcijas ar sālsmaizi.
Festivāla ietvaros notika: ozola vainaga, apvīta ar Latvijas karogu, nolaišana Dņeprā; svētku dalībnieku gājiens pa pilsētas galveno ielu; virs dalībnieku galvām riņķoja helikopters ar Baltkrievijas karogu; Draudzības alejas izveidošana, kurā katras valsts pārstāvis iestādīja liepiņu; piemiņas brīdis brāļu kapos Riļenkā, tur bijušie kara veterāni pieminēja un atcerējās, jaunajiem ir ko mācīties un pārdomāt.
Otrās dienas vakarā devāmies uz Ļadas agrociematu. Ciemats atrodas Krievijas-Baltkrievijas pierobežā. Mums bija iespēja pabūt arī Krievijā. Koncerta sākumā mums tika pasniegta sālsmaize. Ar lielu sirsnību un aplausiem mūs uzņēma vietējie iedzīvotāji. Koncerts sākās pēc plkst. 22.00. Taču arī pēc kon- certa neviens īpaši nesteidzās mājup. Gribēja pārmīt kādu vārdu ar mums. Un cik patīkami bija saņemt ziedus no skatītājiem: dālijas, lilijas un lauku puķes. Un mums sirsnīga uzņemšana, pateicīgs skatītājs — tas ir stimuls, kas liek uzstāties vēl labāk. Festivāla trešajā dienā noslēguma koncerts notika Dubrovnas stadionā. Caur Varavīksnes vārtiem dalībnieki, nesot savas valsts karogu, savas dzimtās vietas nosaukumu, iegāja stadionā. Ejot garām skatītāju rin- dām, festivāla organizatori raksturoja katru festivāla kolektīvu un tā sasniegumus. Pārņēma dziļš saviļņojums dzirdot Latvijas un Dagdas vārdu. Dagdas novadu un Dagdas vidusskolu pārstāvēja solisti — duets Artūrs Kromāns, Helēna Gabrāne, sporta dejotāji Sergejs Pozdņakovs, Aina Mizāne, soliste Kristīne Sudraba.
Konkursa organizatori noslēgumā, pasniedzot pateicības, atzīmēja, ka ar katru gadu festivālā ienāk jaunas tendences, jaunas kultūras tradīcijas. Katrs kolektīvs saņēma īpašu māla kausu “Dņepras balsis Dubrovnā” ar lakstīgalas simbolu. Pateicības saņēma Andrupenes pamatskolas skolotājas par darinātajām lellēm un Dagdas vidusskolas pārstāvji par aktīvu, veiksmīgu dalību šajā grandiozajā festivālā. Gaisā paceļas simtiem zili-baltu balonu ar katras valsts karodziņu. Arī mūsu baloni ar Latvijas karodziņu paceļas gaisā līdzās citiem, lai nestu galveno māks-las misiju — tautu un tautas tradīciju apvienošanu, garīgumu un humānismu. Prieks, līksmība, smaids dalībnieku sejās, gaviļu saucieni. Un rodas sajūta: vēl vakar, šodien bija un ir festivāls, bet jau rīt sākas ceļš uz nākošo festivālu.
Paldies mūsu māksliniekiem un viņu vecākiem: I. Mizānei, Ļ. Leonardovai, H. Gabrānei, T. Kromānei. Īpašs paldies Dz. Sudrabam un S. Mizānei, kuri kopā ar mums bija visas šīs dienas Dubrovnā! Un tikai ar mūsu Dagdas novada pašvaldības priekšsēdētājas S. Viškures akceptu mēs spējām nokļūt uz festivālu, popularizēt mūsu Dagdas novadu, Dagdas vidusskolu un iepazīt citu tautu tradīcijas. Par mūsu drošu vizināšanu rūpējās šoferis J. Čivkulis. Paldies visiem, kas vēlēja mums veiksmi un bija kopā ar mums domās visas šīs dienas!
M. MICKEVIČA, Dagdas novada IKSN vadītāja