Jautājums — atbilde

Kādas pārkvalifikācijas iespējas tiek piedāvātas NVA Krāslavas filiāles klientiem? Kādas ir pašu klientu vēlmes, un, vai viņi var tās realizēt, ja uz vietas to vai citu profesiju nemāca?

Nodarbinātības valsts aģentūras Krāslavas filiāles vadītāja Ilona Šlapina informē, ka Krāslavā un Dagdā tiek piedāvāts apgūt šādas apmācību programmas.

Profesionālās tālākizglītības programmu piedāvājums Dagdā: autoatslēdznieks, automehāniķis, būvstrādnieks, ēku celtnieks, galdnieka palīgs, galdnieks, gāzmetinātājs, klientu apkalpošanas operators, konditora palīgs, lietvedis, lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu aktīvās gāzes vidē (MAG), lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu inertās gāzes vidē (MIG), lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē (TIG), mazumtirdzniecības komercdarbinieks, metāla griezējs (termogriezējs), mēbeļu galdnieks, noliktavas pārzinis, rokas lokmetinātājs (MMA), sanitārtehnisko iekārtu montētājs, šuvējs.

Profesionālās tālākizglītības programmu piedāvājums Krāslavā atšķiras ar to, ka te šajā sarakstā nav iekļauts ēku celtnieks, galdnieka palīgs, galdnieks un mēbeļu galdnieks, toties tas ir papildināts ar drēbnieku, elektriķi un elektromontieri.
Profesionālās pilnveides programmu piedāvājums Dagdā: apģērbu piegriešanas un modelēšanas pamati, bilance un nodokļi, datorizētā grāmatvedība, ēku siltināšana, grāmatvedība — kvalifikācijas paaugstināšana, projektu vadība, sociālā aprūpe, sociālās aprūpes pakalpojumi, sociālās palīdzības organizēšana, šūšanas operācijas, tērpu konstruēšana un modelēšana.
Profesionālās pilnveides programmu piedāvājums Krāslavā ir faktiski tāds pats, taču ir papildināts ar: apsardzes darbs, autokrāvēja vadīšana un elektrokāra vadīšana, frizieru kvalifikācijas paaugstināšana, grāmatvedības uzskaite atbilstoši starptautiskajiem standartiem un preču pārvadājumu organizēšana.

Bezdarbnieki visvairāk izsaka vēlmes apgūt šādas programmas: būvstrādnieks, konditora palīgs, lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu inertās gāzes vidē (MIG), mazumtirdzniecības komercdarbinieks, sociālā aprūpe, apsardzes darbs un projektu vadība.

Uz doto brīdi nav reģistrēta neviena vēlme šādās programmās: ēku celtnieks, galdnieka palīgs, gāzmetinātājs, klientu apkalpošanas operators, lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē, metāla griezējs (termogriezējs), mēbeļu galdnieks, rokas lokmetinātājs (MMA), sanitārtehnisko iekārtu montētājs, bilance un nodokļi, datorizētā grāmatvedība, ēku siltināšana, sociālās palīdzības organizēšana, šūšanas operācijas, tērpu konstruēšana un modelēšana un drēbnieks.
I. Šlapina: “Apmācību jomas un profesijas, kurās atbilstoši darba tirgus pieprasījumam un tautsaimniecības nozaru attīstības prognozēm nepieciešams veikt bezdarbnieku un darba meklētāju apmācību, nosaka Labklājības mi- nistrijas izveidota komisija. Bezdarbniekam ir iespēja izvēlēties izglītības programmu no Labklā-jības ministrijas apstiprinātā apmācību jomu un profesiju sarakta un izglītības iestādi. Tāpat bezdarbniekiem ir iespēja izvēlēties profesionālās tālākizglītības vai profesionālās pilnveides programmu un izglītības iestādi no NVA piedāvātā profesionālās tālākizglītības programmu saraksta vai no profesionālās pilnveides programmu saraksta, vai izvēlēties izglītības iestādi patstāvīgi. Visi šie saraksti ir pieejami NVA mājas lapā.
Dalībai profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu apguvē var pieteikties: 1) bezdarbnieks, kuram nav iepriekš iegūta profesionālā kvalifikācija; 2) bezdarbnieks, kura iepriekš iegūtā profesionālā kvalifikācija vai profesionālā pieredze nav pieprasīta darba tirgū; 3) bezdarbnieks, kura iepriekš iegūtā profesionālā kvalifikācija neatbilst attiecīgajai profesijai no- teiktajām prasībām; 4) bezdarbnieks, kurš zaudējis profesionālās prasmes, jo nav strādājis iegūtajā profesijā vismaz trīs gadus vai veselības stāvokļa dēļ nevar turpināt būt nodarbināts iegūtajā profesijā.

Bezdarbniekam tiek izsniegts kupons izvēlētās izglītības programmas apmaksai. Kuponu izvēlētajai apmācību programmai saņem vēlmju reģistrēšanas rindas kārtībā. Apmācību ilgums ir līdz astoņiem mēnešiem. Apmācību laikā bezdarbnieks saņem stipendiju 70 latu apmērā par kalendāro mēnesī. Bet bezdarbniekam jāatceras, ja viņš bez attaisnojošiem iemesliem pārtrauc dalību apmācībā, tad ir pienākums atlīdzināt NVA visu apmācības laikā saņemto stipendiju un apmācībām izlietoto mācību maksu!”
Juris ROGA

P. S. Nākamajā numurā publicēsim interviju par nodarbinātības tēmu ar NVA Krāslavas filiāles vadītāju Ilonu Šlapinu.