Kultūras mantojuma Gada balva

2013. gada 7. jūnijā jaunatklātajā koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” Grīziņkalnā Krāslavas Sv. Ludvika Romas katoļu draudzes priesterim Eduardam Voroņeckim tika pasniegts valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē Kultūras mantojuma Gada balvas nominācijā “Labākais saimnieks”.

Kultūras mantojuma Gada balva ir vienīgais valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē, ko rīko biedrība “ICOMOS Latvija” un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālam atbalstam.

Pieteikumus par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā laikā no 2011. - 2012. gadam Kultūras mantojuma Gada balvai izvērtēja profesionāla žūrija un piešķīra apbalvojumu piecās nominācijās: par kultūras mantojuma izpēti, kultūras mantojuma popularizēšanu, kultūras mantojuma restaurāciju, labākajam kultūras pieminekļa saimniekam un Lielo Gada balvu mantojumā. Piešķirta arī žūrijas speciālbalva par sadarbību kultūras pieminekļa restaurācijā, kā arī atzinības raksti par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā. Apbalvojums ietver simbolisku marmora ķieģeli un naudas prēmiju.
Labākā saimnieka apbalvojumu saņēma arī Alsungas katoļu baznīcas priesteris Andris Vasiļevskis. Priesteris Andris Vasiļevskis darbojas suitu novadā. Tieši šīs Kurzemes katoļu draudzes viņa personā ir ieguvušas lietpratīgu un dziļi ieinteresētu seno sakrālās arhitektūras un mākslas vērtību apsaimniekotāju.

Priesteris Eduards Voroņeckis, sākot kalpošanu Krāslavas Sv. Ludvika katoļu baznīcā 2006. gadā uzņēmās atbildību ne tikai par lielu un tradīcijām bagātu draudzi, bet arī par tās dievnamu, kas pazīstams kā izcils arhitektūras piemineklis. Prāvesta iniciatīva un ieinteresētība palīdzējusi pabeigt iesākto restaurācijas darbu pie Jana Matejko 19. gs. altārgleznas un Filipo Kastaldi 18. gs. altāra freskas “Svētais Ludviks dodas krusta karā”. Žūrija augstu vērtē E. Voroņecka prasmi sadarboties ar poļu speciālistiem, kas veicināja sadarbību poļu un latviešu restauratoru vidū un prāvesta ieguldījumu Polijas valsts novērtēja ar medaļu “Par nopelniem Polijas kultūras labā”. Pateicoties priestera aktivitātei, atjaunots baznīcas žogs un vārti ar skulptūrām un dekoratīvo gleznojumu, kā arī 19. gs. poļu gleznotāja Apolinārija Horavska darbs “Svētā Trīsvienība” baznīcas sānu altārī. Turpinās darbs pie vērienīgāka projekta — baznīcas centrālā altāra restaurācijas, kā arī pie senās bibliotēkas izvērtēšanas un sienu gleznojumu izpētes. Prāvesta ieguldījums dievnama saglabāšanā rāda paraugu cieņpilnai attieksmei pret kultūras mantojumu un piesaista gan vietējās sabiedrības, gan Krāslavas viesu uzmanību.

Informāciju apkopoja VKPAI Latgales reģionālās nodaļas Valsts inspektore Dzintra BUKEVIČA pēc www.mantojums.lv