Tas neaizmirstas nekad…

Izglītība — tā ir bagātība. Bet atslēga tai- nerimstošs darbs divpadsmit gadu garumā, bet kādreiz pienāk tā ilgi gaidītā un neaizmirstamā diena - šķiršanās no skolas. Un pēc senas tradīcijas katrs izlaidums “Varavīksnes” skolā ir kā spilgta izrāde, kurā galvenās darbojošās personas — nu jau bijušie vecāko klašu skolēni, pedagogi un vecāki. Laiks apkopot jaunības rezultātus…
Šī gada scenāriju talantīgie skolas režisori veidoja, balstoties uz ciparu un dažādu sakritību burvību.

Un tā veiksmīgas sagadīšanās rezultātā, ka pirmā uz skatuves kāpa skolas parlamenta eksprezidente Ira Abramova. Mirdzošs smaids, balta balles kleita, bet uz ekrāna — pulkveža Oskara Kalpaka portrets. Abi dzimuši 6. janvārī, bet gadu starpībai nav nozīmes. Ir svarīgs dzīves varoņdarba piemērs: pateicoties savām izcilajām pulkveža prasmēm, viņš īsā laikā mācēja izveidot cīņām gatavu kaujas vienību, kas vēlāk bija par pamatu Latvijas Republikas jaunajai armijai. Uzticīgā tēvijas dēla mīļākā nodarbošanās bija nevis karš, bet… vijoļspēle.

28. jūnijā dzima Grieta Vojecka un aktieris Pēteris Lucis, galvenās lomas izpildītājs pirmajā Latvijas pilnmetrāžas filmā “Zvejnieka dēls”. Skatuves lieliskais meistars apgalvoja: Katrā profesijā svarīgākais ir pilnīga ziedošanās un aizrautība. Ja tās nav, meklē citu nodarbošanos, šī vieta nav tava. Bet ja izdodas atrast, tad tu būsi pats laimīgākais cilvēks.”

12.decembrī piedzima Sergejs Ivanovs, Nataļja Kovaļova un rakstnieks Kārlis Zariņš, kura grāmatas ar sajūsmu lasīja mūsu vecmāmiņas un vectētiņi. Pēc 1945. gada viņa grāmatas pārtrauca izdot, bet rakstnieks turpināja darbu, kaut arī viņa ģimene cieta badu. Prozaiķis gāja uz kaimiņu mājām, kopa pagalmus, skaldīja malku, lai nopelnītu kaut nedaudz kartupeļu, maizes klaipu, dažas monētas. Atgriežoties mājās, atkal rakstīja stāstus par pasauli, kurā uzvar labais un valda mīlestība. Pienāca laiks, kad Kārļa Zariņa veikums nonāca līdz pateicīgajiem lasītājiem!

Sertifikātu pasniegšana — nebeidzama intriga: katrā nominācijā triju pretendentu vārdi un vienīgais uzvarētājs — Arkādija balvas ieguvējs. Kā piemiņa par neaizmirstamo skolas direktoru A. Fleišmanu. Nominācijā “Sasniegumi humanitāro zinātņu jomā” apsveikumus saņēma Irina Abramova, dabaszinātņu un matemātikas jomā — Grieta Vojeckaja, speciālajās zinātnēs — Dmitrijs Gorbačs, par sasniegumiem sportā — Nataļja Kovaļova, par talantu radošajā jomā — Aleksandrs Širvis. Skolas parlaments pasniedza tradicionālās balvas: “Mērķtiecība”— Helēnai Koreņevskai, “Atsaucība” — Jūlijai Seņkānei,

“Demokrātiskums” — Eleonorai Andruškevičai, “Neordinārisms” — Kristīnei Paškevičai, “Krutais” — Aleksandram Višņavskim. Un kas tad kļūs par “Zelta Arkādija” balvas ieguvēju? Zālē eksplodēja aplausu jūra, kad tika paziņota labākā no labākajām — Polina Karole! Un vēl prem- jerministra V. Dombrovska pateicības vēstules tika pasniegtas I. Abramovai, P. Karolei, H. Koreņevskai, G. Vojeckai un E. Andruškevičam. Patiesu vārdu, ziedu un dāvanu bija liels daudzums, un tieši trīsdesmit trīs dzīvības strauti saplūda pie avanscēnas, lai izrotātu katra izlaidumnieka neaizmirstamo brīdi. Bet viņi, mirdzoši un mazliet uztraukušies, pateicās skolai, pedagogiem, vecākiem, kuri viņiem deva laimīgo ceļazīmi lielajai patstāvīgajai dzīvei.

…Visi vārdi pateikti, visas dziesmas nodziedātas. Beidzās arī svinīgā un aizkustinošā atvadu ceremonija no dzimtās skolas. Katrs izlaidumnieks iesāk savas dzīves jaunu lappusi. Mēs ticam: tā būs spilgta un nozīmīga rīcība par labu mūsu valstij un Krāslavai.

Laimi un visu cerību piepildīšanos jums, izlaidumnieki!

Aleksejs GONČAROVS