Krāslavas novada Aulejā pabeigta uzņēmējdarbības atbalsta centra ierīkošana, kura atklāšana iecerēta pirms Līgo svētkiem. Aulejas pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Umbraško informēja, ka centra ierīkošanas darbi tika veikti ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu pasākumam “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā”.
Projekts realizēts ar mērķi veicināt uzņēmējdarbību Aulejas pagastā, nodrošinot kvalitatīvus un pieejamus konsultatīvos, izglītojošos un reklāmas pakalpojumus. Ir veikta vienkāršotā renovācija pašvaldībai piederošā telpā Roberta Pudnika ielā 10. Te no gāzbetona blokiem ierīkota siena 14 m2 platībā, ieliktas durvis, veikta logu aiļu apdare, 26 m2 platībā izbetonēta un ar linoleju noklāta grīda, veikta griestu virsmas špaktelēšana, slīpēšana, gruntēšana un krāsošana. Lai nodrošinātu centra darbību, projekta ietvaros iegādāts portatīvais dators, printeris, datorgalds, datorkrēsls, seši biroja krēsli. Vienkāršotās renovācijas darbus veica SIA ”Vita V”, mēbeles iegādātas SIA „Rols”, portatīvo datoru un printeri piegādāja SIA “IVIKS”. Kopējās projekta izmaksas ir Ls 4506,80. Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējums — 3352,17 Ls (74,38%).
“Pamudināja jaunieši,” tā Aivars Umbraško atbildēja uz jautājumu, kā dzima ideja? “Piektdienās jauniešiem ir ko darīt — parasti tie ir sporta vakari skolas sporta zālē. Kādā sestdienas vakarā uz ielas satiku trīs puišus. Sasveicinājāmies, jautāju: “Ko tik vēlu tumsā bez atstarotājiem darāt, ir problēmas?” “Nē nav, bet kur citur mums satikties?” Atbilde iespiedās man atmiņā. Pārvaldes rīcībā bija tukša telpa siltinātā ēkā, kur nodrošināta centrālapkure, bet kas netika izmantota. Ne katram mājās pieejams aprīkojums, kāds tuvākajās dienās tiks uzstādīts uzņēmējdarbības atbalsta centrā. Tepat blakus strādā mūsu lauksaimniecības konsultants, kurš nepieciešamības gadījumā varēs konsultēt jauniešus, arī pagasta darbinieki varēs dot padomus. Otra lieta — pagasta jaunieši nāk no dažādi situētām ģimenēm, bet šis centrs izlīdzina viņu iespējas. Centrs ir vieta, kur tikties un kaut vai kādu galda spēli uzspēlēt, ja nav vēlme radoši padarboties. Nebūs nekādu ierobežojumu, kurš drīkst vai nedrīkst izmantot. Es uzskatu, ka tādiem centriem jābūt atvērtiem visām vecuma grupām. Šeit būs atbildīgais, kurš pieskata kārtību, bet man būtu liels prieks, ja kāds kādā brīdī uzņemtos iniciatīvu padarboties ar mazajiem bērniem. Šobrīd nav plānu radīt centrā darbavietu, bet, realizējot bezdarbnieku nodarbinātības programmu, šad tad nākas sarakstā redzēt perspektīvu jaunieti, kuru varētu nodarbināt daudz efektīvāk nekā dot rokā slotu vai kapli. Tāds jaunietis varētu tikt nodarbināts šajā centrā.”
* * *
Savukārt biedrība “Aulejas nākotnei” realizē projektu “Tautas tērpu iegāde etnogrāfiskajam ansamblim “Aulejas Sievas”. Līdz Līgo svētkiem būs gatavi vilnas auduma austie brunči 3 metru platumā, balta garā linu blūze ar izšuvumu apkaklē un piedurknes dūrgalā, izšūts pārpieris, adītas baltas pusvilnas vai kokvilnas zeķes mēžģīņadījumā; melnas ādas sieviešu kurpes ar papēdi, pēc individuāliem izmēriem; balts lina auduma galvasauts, rotāts ar izšuvumu vai ar mežģīni; kreklu saktiņa; seģene - rūtains vilnas vai pusvilnas plecu lakats ar bārkstīm; vilnas ceļu josta, pieskaņota brunču krāsām, un vilnas vai pusvilnas auduma veste, pieskaņota brunču auduma krāsā, atbilstoša Dienvidlatgales paraugiem.
Šobrīd etnogrāfiskajā ansamblī “Aulejas Sievas” ir piecas dalībnieces. A. Umbraško uzsver, ka sastāvs nav akmenī iecirsts, tālab projektā paredzēti septiņi komplekti, ar rezervi.
Juris ROGA