Zems atalgojums nerosina iekārtoties darbā...

Turpinot rakstīt par nodarbinātības tēmu, publicējam interviju ar Nodarbinātības valsts aģentūras Krāslavas filiāles vadītāju Ilonu Šlapinu.

— Cik daudz cilvēku tiek iesaistīts NVA Krāslavas filiāles organizētajos aktīvajos nodarbinātības pasākumos? Kādus darbus viņi lielākoties pilda?

— 2013. gadā profesionālajās apmācībās jau ir iesaistīti 77 bezdarbnieki (t.sk. 1 bezdarbnieks apmācībās pēc darba devēja pieprasījuma), vēl līdz gada beigām ir plānots iesaistīt 73 bezdarbniekus. Neformālās izglītības apmācībās ir iesaistīti 129 bezdarbnieki, līdz gada beigām būs iesaistīts 61 bezdarbnieks.

Šogad aktīvajā nodarbinātības pasākumā Algotie pagaidu sabiedriskie darbi ir iesaistīti 1038 bezdarbnieki. Kopumā NVA Krāslavas filiālē ir izveidotas 401 pagaidu darba vieta, no tām 162 pagaidu darba vietas Dagdas novadā, 194 pagaidu darba vietas Krāslavas novadā, kā arī 45 pagaidu darba vietas Aglonas novadā.

Bezdarbnieku veicamie darbi:

1. teritorijas uzkopšana un labiekārtošana pagastu un pilsētu teritorijā — krūmu ciršana, koku apgriešana, kapsētu sakārtošana, ielu uzkopšana;
2. palīgdarbi telpu uzkopšanai pašvaldību iestādēs;
3. aprūpes pakalpojumu sniegšana vientuļajiem pensionāriem;
4. sīki remontdarbi — logu un durvju demontāža, solu izgatavošana, informācijas stendu un bērnu laukumu remontēšana.
Aktīvā nodarbinātības pasākuma “Pasākumi noteiktām personu grupām” ietvaros Krāslavas filiālei šogad ir jāizveido 46 darba vietas nelabvēlīgākā situācijā esošiem darbiniekiem. Uz doto brīdi pieteikumus iesniedza 24 darba devēji 55 darba vietu izveidei, t.sk. 3 sabiedrības ar ierobežotu atbildību, 3 pašnodarbinātas personas un 18 zemnieku saimniecības, tāpēc pieprasītas ir lauksaimniecības sfēras profesijas — lopkopis — 16 darba vietas, laukstrādnieks — 3, traktortehnikas/ traktora vadītājs — 5, kokapstrādes operators — 8, mežstrādnieks — 6, aitu audzēšanas lauksaimnieks — 2, malkas skaldītājs — 1, bet SIA pieteica darba vietas uz saimniecības pārzini — 1, (apsardzes) dežurantu — 5, lietvedības sekretāru — 1, mazumtirdzniecības veikala pārdevēju - 1.

Tuvākajā laikā plānots piešķirt finansējumu vēl 30 darba vietu izveidei nelabvēlīgākā situācijā esošiem darbiniekiem Latvijas finansējuma ietvaros.

Bezdarbnieki izsaka vēlmes dalībai pasākumā pārsvarā arī lauksaimniecības sfēras profesijās — lopkopis, laukstrādnieks, traktora vadītājs, mežstrādnieks, palīgstrādnieks, bet ir arī vēlme strādāt sekojošās profesijās (pa vienai katrā profesijā) — apdares darbu strādnieks, aprūpētājs, automašīnas vadītājs, drēbnieks, projektu vadītāja asistents, pavāra palīgs. Arī šogad NVA Krāslavas filiāle nodarbinātām un pašnodarbinātām personām, kuras atbilst noteiktai mērķa grupai nodrošina iespēju papildināt un pilnveidot darbam nepieciešamās zināšanas un prasmes apgūstot akreditētas profesionālās pilnveides programmas un neformālās izglītības programmas. Klientu vēlmes ir ļoti dažādas, taču, lielākoties, personas vēlas apgūt svešvalodas un digitālas prasmes, retāk valsts valodu.

Mūžizglītības pasākumam klienti piesakās ļoti mērķtiecīgi, viņi, saņemot apmācību kuponu noteiktai programmai, ir tiesīgi braukt uz jebkuru Latvijas pilsētu un saskaņot apmācības ar jebkuru izglītības iestādi, kas realizē šādas apmācības.

Lielās pilsētās izglītības piedāvājumu klāsts ir daudz lielāks nekā Krāslavā, tādēļ, tiem klientiem, kuriem nav iespējas izbraukāt uz mācībām uz citu pilsētu, izglītības programmu izvēles iespējas ir ierobežotākas. 2013.gadā mēs plānojam iesaistīt mūžizglītības pasākumā 116 personas.

2013. gadā mēs turpinām sniegt karjeras konsultācijas. Uz doto brīdi ir sniegtas karjeras konsultācijas 709 klientiem.

— Šī gada jauninājums ir mobilitātes pabalsts bezdarbniekiem jeb atbalsts darba sākšanai tādās darbavietās, kas atrodas vairāk nekā 20 kilometrus no bezdarbnieka reģistrētās dzīvesvietas. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieteikties šim atbalsta veidam? Cik ilgu laiku var saņemt mobilitātes pabalstu un cik lielā apmērā to piešķir? Vai mūspusē ir bezdarbnieki, kas vēlas izmantot vai jau izmanto šo jauno iespēju?

— Pasākuma “Komersantu nodarbināto personu reģionālās mobilitātes veicināšana” mērķis ir veicināt komersantu nodarbināto personu reģionālo mobilitāti, nodrošinot finansiālu atlīdzību transporta un dzīvojamās telpas īres izdevumu segšanai pirmos četrus mēnešus pēc darba tiesisko attiecību uzsākšanas. Pasākumu īsteno darba vietās Latvijas Republikas administratīvajā teritorijā, izņemot Rīgu, kur ir konkrētās personas iegūtajai izglītībai un profesionālajai pieredzei atbilstošs pieprasījums. Izņēmums attiecībā uz Rīgu netiek piemērots, ja darba devējs piedāvā uzsākt darba tiesiskās attiecības vienlaicīgi ar vismaz 25 NVA reģistrētiem bezdarbniekiem.

Finanšu atlīdzību pasākuma ietvaros var saņemt nodarbinātais, kurš vienlaikus atbilst šādām prasībām: līdz darba tiesisko attiecību nodibināšanas dienai ar konkrēto darba devēju ir bijis reģistrēts bezdarbnieka statusā vismaz sešus mēnešus; darba tiesiskās attiecības ir nodibinājis pie darba devēja, kurš pirms darba tiesisko attiecību nodibināšanas ar nodarbināto vismaz vienu nedēļu iepriekš ir bijis reģistrējis NVA brīvu darba vietu tādā pašā profesijā vai amatā, kādā strādā nodarbinātais; darba vieta atrodas vismaz 20 km attālumā no deklarētās dzīvesvietas un darba tiesisko attiecību ietvaros darba devējs nodarbinātajam nekompensē ceļa vai dzīvojamās telpas īres izdevumus; norādītajā dzīvesvietā ir deklarēts vismaz gadu; darba tiesiskās attiecības ir nodibinātas uz nenoteiktu laiku, nodarbinātajam ir noteikts normālais darba laiks un darba alga ir vismaz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā, bet ne lielāka par divu valstī noteikto minimālo mēneša darba algas apmēru; darba tiesiskās attiecības ir nodibinātas ne agrāk kā desmit darba dienas pirms finanšu atlīdzības pieprasīšanas dienas.

— Kā pieteikties?

Krāslavas filiāle pieņem nodarbinātā iesniegumu finanšu atlīdzības saņemšanai, kam pievienota darba devēja izziņa desmit darba dienu laikā pēc darba līguma noslēgšanas.

Iesniegumu iesniedz filiālē šādos veidos: klātienē; elektroniski iesniedzot, iesniegums ir jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu un jānoformē atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu; izmantojot pasta pakalpojumus.

Filiāle triju darba dienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas pieņem lēmumu par finanšu atlīdzību. Filiāle vienas darba dienas laikā no lēmuma pieņemšanas rakstveidā informē nodarbināto par pieņemto lēmumu. Pozitīva lēmuma gadījumā mēs vienlaicīgi nosūtām nodarbinātajam finanšu atlīdzības pamatojuma veidlapu. Krāslavas filiālē ir iesniegti četri iesniegumi finanšu atlīdzības saņemšanai un ir pieņemti četri lēmumi par finanšu atlīdzības piešķiršanu.

— Varbūt Jums ir kaut kas piebilstams par to, ko neesmu pajautājis, bet kas ir būtisks darba meklētājiem vai darba devējiem?

Gribētos, lai darba devēji būtu aktīvāki, vairāk iesaistītos NVA organizētajos pasākumos, kā arī reģistrētu brīvās darba vietas. Savukārt, mēs no savas puses centīsimies kvalitatīvāk piemeklēt darba devējiem vajadzīgos speciālistus.

Juris ROGA