Nedaudz no AFS projekta vēstures. Tas tika aizsākts Pirmā pasaules kara laikā 1914.gadā. Amerikāņu jauniešu grupa, kas dzīvoja Francijā, nodibināja AFS — Amerikāņu Lauku Dienestu —, kura mērķis bija ievainoto karavīru pārvietošana no cīņas lauka. Iegādājušies dažas “Ford” markas automašīnas un pārveidojuši tās par ātrās palīdzības transportlīdzekļiem, brīvprātīgie sāka savu darbību. Viņiem bija noteikti principi — viņi, dodoties uz karalauku pēc ievainotajiem, atteicās līdzi ņemt ieročus, piedalīties karadarbībā, taču palīdzību nevienam neatteica — ne frančiem, ne vāciešiem. Kad sākās Otrais Pasaules karš, organizācija atjaunoja savu darbību. Kad karš beidzās, viens no AFS vadītājiem Stīvens Galatejs piedāvāja ideju apmainīties dažādu valstu pusaudžiem, lai dotu viņiem iespēju tuvāk iepazīt vienam otru, iepazīt dažādas valstis, ieražas un tradīcijas, palīdzēt apgūt svešvalodas. Dzima ideja, kas skanēja šādi: “Dosim iespēju draudzēties bijušo ienaidnieku bērniem!”
Katru gadu uz mūsu pilsētu atbrauc ārzemju studenti, kuri piedalās starptautiskajā projektā AFS. Šī projekta ietvaros notiek studentu apmaiņa 56 pasaules valstīs. Projekta mērķis — saskarsme starp dažādu nāciju, konfesiju un valstu pārstāvjiem tautu tuvināšanai. Katru gadu uz “Varavīksnes” vidusskolu atbrauc daži ārzemju studenti, kuri mūsu pilsētā mācās un dzīvo visu mācību gadu. Šogad pie mums atbraukuši divi — Andrea no Itālijas un Mareika no Vācijas. Viņi veselu gadu mācījās skolā un guva milzīgu gandarījumu no saskarsmes ar vienaudžiem.
Apbrīnojami, bet fakts — studenti ļoti ātri spēj pielāgoties jaunai videi, kas ātri kļūst ierasta un viņi vairs nejūtas svešinieki vietā, uz kuru atbraukuši.
…Andrea — itālietis. Viņš ir lielisks sportists un labi orientējas precīzās zinātnēs — matemātikā, fizikā un ķīmijā. Jaunietis ļoti labi spēlē basketbolu, kā arī ir teicams skrējējs. Turklāt Andrea uzvarēja daiļlasīšanas konkursā, iemācoties tekstu mazpazīstamajā krievu valodā.
Mareika (attēlos) — vāciete. Brīnišķīga māksliniece un dziedātāja. Gada laikā viņa uzzīmēja daudz gleznu, ko vēlāk visi Varavīksnes skolas skolēni aplūkoja izstādē. Mareika arī dzied korī, ko vada R. Andrejeva, un brauks uz Dziesmu un deju svētkiem Rīgā. Drīz vien Mareika kopā ar Andrea dosies ekskursijā uz Krieviju, lai iepazītu šīs valsts interesantākās vietas. Kopumā pagājušo mācību gadu studenti var uzskatīt par izdevušos.
Kā lai iztiek bez to cilvēku, ar kuriem ikdienā viņi tikās, viedokļiem? Tieši viņi var pastāstīt par cilvēku taisnību un ieraudzīt viņa raksturu un dvēseli. Ko tad par Andrea un Mareiku stāsta viņu klasesbiedri?
“Mareika ir ļoti kulturāla meitene, un viņai patīk mūzika. Viņa arī dzied korī un ansamblī.” (Diāna Lukaševiča)
“Mareika ir ļoti jauka un talantīga jauniete. Viņa labi zīmē un palīdz apgūt mums vācu valodu, ja kaut kas ir neskaidrs. Viņai sarežģīti runāt krievu valodā, bet angļu valodā viņai ir liels progress.” (Darja Stankeviča)
“Mareika ir ļoti labsirdīga jauniete. Viņai ir lielas spējas valodu apgūšanā.” (Marita Kormiļceva)
“Pirms Ziemassvētkiem uzzināju, ka Mareika zīmē ļoti skaistas gleznas. Paldies viņai par brīnišķīgo izstādi mūsu skolas foajē.” (Rita Zajkovska)
“Andrea ir ļoti draudzīgs jaunietis. Ar viņu ir interesanti pavadīt laiku. Man viņš kļuva kā brālis.” (Aina Nipāne)
“Andrea iejutās mūsu klasē un kļuva par savējo. Un vēl viņš ir ļoti dzīvespriecīgs un skaists jaunietis.” (Marita Kormiļceva)
Tā jaunajiem cilvēkiem pagāja šis mācību gads Krāslavā. Sirsnīgās atsauksmes, izstādes, konkursi, ekskursijas — tas viss palika viņu sirdīs un atmiņā. Ceram, ka šie studenti atbrauks pie mums uz Krāslavu arī nākamajā gadā!
Iļja GAVRIKOVS