Ziņojums no nākotnes

Veiksmes vēsture — jēdziens vairāk virtuāls, nekā praktisks. Un uz “Vislatvijas depresijas fona”, kad valsts izsmalcinātā veidā mēģina izvairīties no sociāli-ekonomisko problēmu risināšanas, tikšanās ar Rimmu Romanovu man šķita kā brīnišķīgs ceļojums nākotnē.

Ar Dieva doto vetārsti mēs esam pazīstami jau diezgan sen. Drošsirdīgā biznesa lēdija izstaro optimismu un ticību saviem spēkiem. Ja godīgi, tad cūkkopības attīstības stingrās likmes vienmēr šķita kā izaicinājums, jo šos tirgus ekonomikas pārbaudījumus neizturēja pat tādi lieli kompleksi kā Andrupenē un Šķaunē. Bet tas Rimmai netraucēja nedz uzņemt apgriezienus darbībā, nedz ieviest modernās tehnoloģijas. Šodien uzņēmums cūkgaļas audzēšanā ietver pilnu ciklu — lielākais komplekss visā bijušajā Krāslavas rajonā, kopumā cūku skaits sniedzas līdz 3000. Dzimtfermas statuss!!!

Katra tikšanās ar Rimmu Romanovu, kura šoreiz bija ieradusies starojoša pavasara izskatā, ir jaunāko ziņu plūsma. Neskatoties uz aizņemtību, grandiozā uzņēmuma saimniece atvēlēja korespondentam pusstundu sava laika, kad paspēja pa- rādīt visu bezatkritumu cikla būtību — pat no mēsliem tiek ražota elektroenerģija. Saules stari pelēcīgajiem graudu glabāšanas bunkuriem piedēvēja rūp- niecisku izskatu, 18 tonnīga cisterna, kas bija ideālā kārtībā, izskatījās kā raķete, kas gaida pacelšanās brīdi, nu bet 0,6 mg vatu biogāzes kongregācijas staciju es redzēju pirmo reizi dzīvē. Viss ģeniālais ir vienkāršs: cūku mēsli no korpusiem nonāk speciālā tvertnē, kur rūgšanas procesam tiek ievietota kukurūzas skābbarība un cukura rūpniecības atkritumi. Bet, tā kā mūsu pašu vadītāji ir likvidējuši cukura ražošanu, nepieciešamo saldo produkciju tagad nākas vest no Lietuvas. Nākamajā fermentācijas jeb rūgšanas blokā rodas biogāze, kas pa caurulēm nonāk dzinējos, kas savukārt darbina elektroģeneratorus. Palikušais produkts — digestāts — ir vērtīgs organisks mēslojums, kas ar divām cisternām tiek transportēts uz laukiem, kas ir paredzēti kukurūzas audzēšanai. Šajā gadā “lauku karalienes” ieņems 270 ha lielu platību, bet pilnam ciklam būtu nepieciešami 300 ha. Iegūto elektroenerģiju iepērk “Latvenergo”. Nu bet galveno Kastuļinas fabrikas ienesīgumu nodrošina cūkgaļa, ar kuras tirdzniecību R. Romanovai problēmu nav. Grūti tam visam noticēt? Ielūkojieties fotogrāfijās, cienījamie lasītāji!

Aleksejs GONČAROVS