Veselības un sociālo pakalpojumu centra “Dagda” teritorijā atrodas garāžu ēka, kas savulaik tika izīrēta neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, bet nu šis līgums ir izbeigts un Dagdas novada pašvaldībai piederošās ēkas vienā spārnā noris būvdarbi — telpas tiek piemērotas sabiedrisko dušu funkcijām.
Kā pastāstīja centra “Dagda” vadītājs Andris Badūns, kurš ir viens no šīs ieceres galvenajiem iniciatoriem, iebraucamie vārti garāžā tiks aizmūrēti, ieeja būs izvei- dota citā pusē, bet iekštelpās paredzēts ierīkot dušas telpu ar silto un auksto ūdeni, saunu, garderobi, apkopes inventāra telpu, priekštelpā — gaiteni un tualetes. Būs jauns apgaismojums un elektrības tīkli. Tika ierīkots ūdensvads, kanalizācija, ventilācija, apkures sistēma un siltummezgls. Rezultātā tiks nodrošināts kvalitatīvs un cilvēka individuālajām vajadzībām atbilstošs sabiedriskās dušas pakalpojums personām, kuras vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ nevar nomazgāties mājas apstākļos. Sabiedriskās dušas telpas rekonstrukcijas izmaksas — 19890,82 LVL (bez PVN), Lauku atbalsta dienesta finansējums (publiskais) - 12600 LVL. Projekta ”Sabiedriskās dušas pakalpojumu izveidošana Dagdas pilsētā” īstenošanas termiņš ir līdz 2013. gada 31. de- cembrim.
A. Badūns: “Domāju, ka šis objekts ir ļoti gaidīts, jo, pirmkārt, nepieciešamību pēc sabiedriskās dušas pakalpojumiem izjūt cilvēki, kuriem nav arī iespējas nomazgāties pirtī. Mums iestādē ir dušas un ļaujam tās izmantot arī iedzīvotājiem, bet interese ir neliela. Varbūt savu lomu spēlē psiholoģiskais faktors, varbūt savu iespaidu atstāj ne sevišķi pievilcīgās telpas un pašas dušas nav gana mūsdienīgas... Protams, iedzīvotāji vēlas pirti, bet šeit pirts nebūs — būvē tikai saunu un dušas. Tomēr sauna ir kaut kas tuvāk pirtij — tur tāpat varēs pasildīt kauliņus. Un arī mūsu iestādei šis objekts ir izdevīgs, jo nepieciešamību pēc sabiedriskās dušas un saunas izjūt arī mūsu ie- mītnieki. Tā kā šīs garāžas “ātrajiem” vairs nav vajadzīgas, arī manis vadītajai iestādei tik daudz garāžu nevajag, tad mums paveras iespējas attīstīt šo objektu citādi un nākotnē varēs mēģināt realizēt 2. un 3. kārtu, lai uzlabotu šo pakalpojumu un meklētu pielietojumu pārējai garāžu daļai. Protams, ja būs pieejams finansējums.”
Dagdas novada domes priekšsēdētājs Viktors Stikuts pastāstīja, ka pašreiz Dagdā un novadā nav sanitārajām normām atbilstošas sabiedriskās pirts vai dušas, par ko iedzīvotāji bieži pauž neapmierinātību un ir arī liels spiediens uz pašvaldību no iedzīvotāju puses, lai viņiem tiktu nodrošinātas normālas iespējas higiēnas procedūrām. Savulaik, pildot likuma prasību, pilsētas sabiedriskā pirts tika nodota privatizācijai, bet jaunais īpašnieks pirts pakalpojumus iedzīvotājiem vairs nesniedz.
“Vēl pirms gada jautājām īpašniekam, ko viņš ar to objektu grib darīt?” turpina V. Stikuts. ”Atbildēja, ka nepārdos, bet pirtī tā arī nekas nenotiek. Pirts jautājumā mēs neradām atbalstu no privātā sektora puses. Arī citi ēku īpašnieki, kuriem tās stāv tukšas, tai skaitā arī bijušās konfekšu fabrikas, kurā pēc platības var izvietot vai visu veidu iespējamās pasaules pirtis, īpašnieks neattīsta šo biznesu. Uzņēmēji uzskata, ka tas būs peļņu nenesošs un pašvaldībai, kā vienmēr, nākas darīt to, ko nekad nedarīs privātais sektors. Esam spiesti pilsētā ierīkot vietu, kur cilvēki var nomazgāties. Ar šo soli pašvaldība cenšas maksimāli atvieglot cilvēkiem sadzīvi. Ceru, ka objekts sāks funkcionēt jau šīs vasaras beigās. Mēs paredzam, ka dušas un sauna būs jādotē, jo diez vai tur būs tik liels cilvēku pieplūdums, lai atpelnītu izmaksas. Es pat domāju, ka nākamajā kārtā būs jāuzstāda saules bateriju sistēma, lai nākotnē samazinātu ūdens uzkarsēšanas izmaksas.”
Juris ROGA