Atbilstoši mūsdienu prasībām

2011. gada jūnijā tika parakstīta vienošanās starp Centrālo finanšu un līgumu aģentūru un Dagdas novada Asūnes pagasta pārvaldi par ūdenssaimniecības projekta īstenošanu un Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējuma piešķiršanu.
Pamatojoties uz līgumu, 24 mēnešu laikā jāīsteno projekts “Ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstība Dagdas novada Asūnes ciemā”, kas paredz uzlabot ūdensapgādes kvalitāti, paaugstināt notekūdeņu attīrīšanas efektivitāti un paplašināt ūdenssaimniecības pa- kalpojumu pieejamību Asūnes ciema iedzīvotājiem. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 351243 Ls, tai skaitā 298556,55 Ls ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

Kā bija?

Projekta būvniecība šogad turpinājās ar janvāra un februāra mēnešos uzsākto ūdenstorņa rekonstrukciju, ūdensvada cauruļvadu izbūvi ar beztranšeju metodi Skolas un Miera ielā, kā arī tika uzsākta kanalizācijas sūkņu staciju uzlabošana un ūdens atdzelžošanas stacijas būvniecība. Līdz šim Asūnes ciemā ūdensapgādi nodrošināja divi torņi un trīs urbumi: “Asūne jaunā” ar ūdeni nodrošināja Līvānu māju, kas sabūvētas pie ceļa no Dagdas puses iebraucot; iedzīvotājus, “Asūne centrs” ūdeni piegādāja mājām centrā; skolai un sporta zālei bija atsevišķs “Skolas urbums”, bet tur nav ūdenstorņa. Vissliktākās ūdens analīzes bija tieši skolas urbumam, tāpēc pat bija problēmas nodot ekspluatācijā jaunuzbūvēto sporta zāli. Pamatpiesārņojums — augsts dzelzs saturs un amonija līdzdalība ūdenī. Tās arī bija vislielākās problēmas, kuru dēļ vispār nācās kaut ko darīt lietas labā. Trīs pēdējos gadus pagasta pārvaldei bija piešķirtas īpašas normas, bet tās piešķir tikai uz laiku ar nosacījumu, ka tiks veikti uzlabojumi.

Kā rit būvdarbi?

Realizējot projektu, visi trīs urbumi apvienoti vienā sistēmā un uzbūvēta atdzelžošanas stacija visam ciematam. Proti, tamponēts “skolas” un “Asūne jaunā” urbumi, palicis urbums “Asūne centrs”, kur ir lielais ūdenstornis — visjaunākā būve labā tehniskā stāvoklī ar pietiekošu jaudu, lai ūdensapgādi nodrošinātu visam ciematam. Lielā torņa tvertnes tika siltinātas. Paralēli šiem darbiem vecās kanalizācijas ūdeņu attīrīšanas iekārtas nomainītas pret jaunām BIO-80, jo iepriekšējās (BIO-200) bija būvētas kolhoza laikā ar cerību, ka būs jāattīra ļoti liels ūdens apjoms un šīs cerības nepiepildījās. Turklāt BIO-200 ir laika gaitā novecojusi iekārta ar tehniskām problēmām un lielās jaudas dēļ patērē daudz elektroenerģijas, faktiski strādā pa tukšo. Dienā, kad biju objektā, jaunā iekārta jau bija atvesta un uzstādīta, bija atlicis vien pievienot komunikācijas un demontēt vecās.
Pagasta pārvaldes vadītāja Inese Plesņa pastāstīja, ka līgums ar būvniekiem ir līdz 31. maijam un šobrīd var sacīt, ka viņi iekļāvušies projektā paredzētajā termiņā. Tiesa, tehnika un strādnieki ciematā aizkavēsies, jo ar būvniekiem tika noslēgts vēl viens līgums ārpus projekta par papildus darbiem, lai atrisinātu problēmas tiem Skolas un Upes ielas māju iedzīvotājiem, kuriem ūdensvads nebija pieejams vispār. Ūdensvads ierīkots ielas vienā pusē, tāpēc tam nevarēja pieslēgt mājas ielas otrā pusē. Iedzīvotāji griezās ar iesniegumiem pašvaldībā, novada dome atbalstīja viņus un ar caurduršanas metodi tagad ierīko ūdensvada atzarus un izveido pieslēgumus ceļa otrā pusē. Galu galā, kad visa tehnika un strādnieki ir uz vietas, sanāk lētāk nekā darīt pēc tam. Papildus finansējumu dome piešķīra tikai šim mērķim, ierīkot ūdensvada komunikācijas mājā vajadzēs par savu naudu. Arī kanalizācijas jautājumu šo māju iedzīvotāji risinās paši, ierīkojot akas.

Turpinot par lielo projektu — “Ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstība Dagdas novada Asūnes ciemā” — jāatzīmē vēl viens būtisks uzlabojums, proti, Līvānu māju rajons turpmāk būs pieslēgts centrālai kanalizācijai un veikta jaunas kanalizācijas sūkņu stacijas izbūve pie Līvānu mājām. Tiesa, šo darbu dēļ nācās izārdīt ielu segumu un šobrīd Jaunatnes un Upes ielas iedzīvotāji izjūt lielu diskomfortu. Pārvaldes vadītāja gan apgalvo, ka pēc darbu pabeigšanas ielas tiks savestas kartībā un arī asfalta segumu atjaunos. Ir nedaudz jāpaciešas.

Nākotnē jāsasniedz 98%

“Nekur citur ceļi netika uzrakti, visi darbi paveikti tikai ar caurduršanas metodi,” turpina I. Plesņa. “Risinājums dārgs, bet nācās to izvēlēties, jo visas lielākās ielas ciemā pieder valstij un Latvijas valsts ceļi neļāva mums tās uzrakt. Līvānu māju rajonā ierīkoja jaunu kanalizāciju un vienlaikus tika nomainītas arī ūdensapgādes caurules, lai nebūtu otrreiz jālauž ceļš. Jauns ūdensvads un kanalizācijas vadi ierīkoti arī Skolas un Miera ielā. Saskaņā ar tehniski ekonomisko pamatojumu, līdz 2020. gadam Asūnē jānodrošina pieslēgums ūdensvadam un kanalizācijai 98% mājsaimniecību. Lai arī šobrīd esam diezgan tālu no šī rādītāja, tas ir gandrīz sasniedzams ar otro projekta kārtu. Ar 2014. gadu sākas jauns plānošanas periods Eiropas fondiem, tad varēsim rakstīt projektus, lai turpinātu iesākto darbu.”

Acīmredzami, ka šis ūdenssaimniecības projekts akcentēts uz ūdens kvalitāti un visas sistēmas optimizāciju, jo uzturēt un ekspluatēt vienu urbumu ir lētāk nekā trīs, un jaunās kanalizācijas attīrīšanas iekārtas, jācer, būs ekonomiskākas nekā vecās. Iedzīvotāju reakcija par projektā iecerētajiem darbiem kopumā bija pozitīva, bet līdzko sākās rakšanas darbi, kas nevienam nepatīk, bija arī tādi, kas pauda neapmierinātību. Tomēr nopietnu domstarpību nebija.

Vai vietās, kur palikuši vecie cauruļvadi, tie ir gana izturīgi un nebūs problēmu? Pagasta pārvaldniece atbild, ka reizēm ūdensvadi plīst, bet tie ir reti gadījumi. Daudz vairāk raižu sagādā iedzīvotāju nemākulīga vai neapzināta rīcība, kuras dēļ aizdambējas kanalizācija. Un šo problēmu var atrisināt tikai mainot cilvēku domāšanu, proti, ka kanalizācija nav domāta sadzīves lietām.

Juris ROGA