Septiņreiz nomēri, vienreiz nopērc!

Četri ieteikumi veiksmīgai elektrotehnikas iegādei

Lai būtiski mainītu elektroenerģijas patēriņu mājsaimniecībā un samazinātu elektroener- ģijas patēriņu, ir jāzina tikai, kā izvēlēties vistaupīgāko sadzīves elektrotehniku.

1. Iepazīsties ar energoefektivitātes marķējumu!

Sadzīves tehnikas energoefektivitāti iedala klasēs no A līdz G, un to norāda marķējumā, kas vienāds visām viena veida elektroierīcēm. Tā kā augstākās — A klases — veļas mazgājamo mašīnu no G klases mašīnas var atšķirt līdz pat 6 reizēm mazāks elektroenerģijas patēriņš, neefektīvās ierīces laika gaitā no veikaliem ir pazudušas, bet, ražotājiem aizvien vairāk uzlabojot elektrotehniku, burti marķējumā tiek papildināti ar vienu vai vairākām “+” zīmēm. Jāatceras, ka marķējumā norādītā klase apzīmē ne vien ierīces energoefektivitāti, bet arī darbības kvalitāti. Papildus marķējumā atkarībā no elektrotehnikas darbības veida norādīti arī citi dati par ierīci: tās ietilpība, ūdens patēriņš vienā darbības ciklā, centrifūgas apgriezienu skaits u. tml.

2. Noskaidro, cik skaļi darbojas noskatītā ierīce!

Lai arī Latvijā trokšņa līmenis nav obligāti uzrādāms rādītājs, lielākie ražotāji tomēr to norāda, jo radītais troksnis ir nozīmīgs izvēles kritērijs.

3. Uzzini ierīces jaudu un cik fāžu pieslēgums tai nepieciešams!

Standarta dzīvokļos parasti ir vienfāzes pieslēgums ar vidējo jaudu 3-3,5 kW. Iegādājoties šādam mājoklim elektroierīci, kas paredzēta trīs fāzu elektrības pieslēgumam, tā radīs pārslodzi. Savukārt pieslēgšanās lielākas jaudas elektropadevei prasa papildu izdevumus.

4. Maini ieradumus, lai taupītu!

Apdomā savas vajadzības, pirms iegādājies ierīces! Ja mājās negatavo, nav nepieciešama plīts ar četrām sildvirsmām un cepeškrāsni, — pietiks arī ar divām sildvirsmām.

Lielākā daļa jaunākās sadzīves elektrotehnikas paredz dažādu režīmu un ekonomisko programmu un izmantošanu, lai taupītu resursus. Piemēram, sildierīces, kurās iespējams iestatīt temperatūras režīmu atbilstoši diennakts ritmam, lai nesildītu telpu laikā, kad neviena nav mājās, un paaugstinātu temperatūru uz mājinieku ierašanās laiku. Tāds sildītājs ir dārgāks pērkot, bet ekonomiskāks lietošanā.

Jaunākās ierīces, kas apveltītas ar t. s. sesto prātu, pašas nosaka nepieciešamo darbības režīmu. Piemēram, veļas automāti, kas noregulē mazgāšanas režīmu atbilstoši ieliktajam veļas daudzumam un veidam, tādējādi novēršot nelietderīgu resursu patēriņu.

Tas gan nenozīmē, ka visa esošā elektrotehnika jāsteidz nomainīt pret vismodernākajiem modeļiem: katru, arī jau agrāk iegādātu elektroierīci iespējams izmantot efektīvāk. Dažkārt nepieciešams vien uzmanīgāk izpētīt ierīces lietošanas instrukciju. Daudzi cilvēki, kuri sūdzas par lielu elektroenerģijas patēriņu, visbiežāk nav izlasījuši mājās lietoto sadzīves elektroierīču lietošanas instrukcijas.

Andris SPĪDĀNS, AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centra elektroinženieris