Projekta “Comenius” skolēnu individuālā mobilitāte” ietvaros mums, Dagdas vidusskolas skolēniem, bija iespēja trīs mēnešus mācīties Spānijas pilsētas Santa Comba skolā.
Gatavojoties braucienam, mēs patstāvīgi sākām iepazīt spāņu kultūru, tradīcijas,valodu. Pirms brauciena, VIAA (Valsts Izglītības attīstības aģentūra) organizētajā pasākumā mums tika skaidrots, kā uzvesties svešā valstī, svešā ģimenē, kādās neordinārās situācijās varam nokļūt un kā rīkoties.
Spānijā iepazinām cilvēkus, uzzinājām daudz vairāk par valsts svētkiem un dažādām tradīcijām. 5., 6. janvārī spāņi svin Triju Ķēniņu dienu. Februāris tur ir karnevāla laiks, kad ielās redzami krāšņos tērpos ģērbti cilvēki, daudzi no tiem ir maskās. Tā ir tradīcija, kas ilgst gadu gadiem. Skolās notiek īpaši pasākumi, kuri tiek dēvēti par karnevāliem.
Skolā mēs pilnveidojām sevi gan praktiski, gan radoši, gan fiziski. Mācību stundas mums notika kopā ar dažāda vecuma skolēniem. Īpaša uzmanība bija pievērsta angļu valodai, diemžēl spāņu valodai mazāk.
Skolā bija arī brīži, kas sagādāja neērtības, jo tā sastāv no trim ēkām, bieži vien starpbrīžos bija jāpāriet no vienas ēkas uz citu. Telpās ir ļoti auksti, tāpēc visi skolēni un skolotāji ir ģērbušies virsdrēbēs. Skolā, izņemot karnevālu, nenotiek nekādi citi pasākumi: ne konkursi, ne koncerti, ne olimpiādes, ne arī izlaidumi. Skolēnu un skolotāju savstarpējās attiecības ir daudz vēsākas nekā pie mums.
Spāņu nacionālā virtuve sastāv no daudzveidīgām reģionālām virtuvēm. Mēs dzīvojām Spānijas ziemeļos, ļoti tuvu okeānam, tāpēc ēdieni vairāk sastāvēja no zivīm un jūras produktiem. Bija ļoti interesanti nogaršot tādus jūras produktus kā astoņkāji, mīdijas, kalmāri, ēdamie gliemeži.
Mums bija diezgan daudz brīvā laika, tāpēc bieži varējām tikties ar spāņu skolēniem, lai spēlētu biljardu, tenisu, sarunātos un diskutētu. Brīvdienās mēs ar savām ģimenēm dažreiz devāmies apskatīt kultūrvēsturiskos pieminekļus, ievērojamas vietas, dabas objektus.
Comenius projekts mums deva iespēju iepazīt Spāniju, kaut nedaudz iemācīties spāņu valodu, nostiprināt angļu valodas zināšanas un pielietot tās praksē, taču lielākais ieguvums ir jauni draugi, ar kuriem uzturam ciešus sakarus arī šodien.
Šis fantastiskais ceļojums ilgi paliks atmiņā. Par šo lielisko iespēju sakām lielu paldies projekta koordinatorei skolotājai Marijai Mickevičai, kura veica vislielāko ieguldījumu šajā projektā, mūsu vecākiem, kuri mūs atbalstīja, pavadīja un sagaidīja, Dagdas vidusskolas administrācijai, kā arī visiem Dagdas vidusskolas skolotājiem.
Helēna GABRĀNE, Gunārs PLAKOŠS, Ņikita GREBŅOVS, Mišels VALTERS