Apmeklējiet — nenožēlosiet!

No 8. aprīļa līdz 4. maijam Dagdas Tautas nama izstāžu zālē varēs apskatīt Svariņu pagasta rokdarbnieču darbu izstādi. Izstādes atklāšanas pasākums izvērtās ļoti sirsnīgs. Notika arī tikšanās ar rokdarbniecēm, interesentiem bija iespēja apgūt jaunas iemaņas. Tieši 8. aprīlī vienai no piecām rokdarbniecēm — Innai Matvejevai — bija dzimšanas diena un šajā skaistajā dzīves jubilejā viņu sumināja Dagdas Tautas nama kolektīvs un klātesošie.

Svariņu rokdarbnieces izstādei piedāvājušas plašu rokdarbu klāstu, ir arī pavisam jauni darbi. Rudens un ziemas sezonā (no 1. oktobra līdz 1. aprīlim) Svariņos funkcionē rokdarbu istaba, kuras apmeklētāji izvēlas tās nodarbības, kas tuvākas sirdij. Ir rokdarbi, kas piesaista lielu dalībnieku skaitu, piemēram, pērļošanu apguva astoņas dalībnieces, savukārt jauno rokdarbu tehniku — kanzaši — apguva trīs rokdarbnieces. Interese veidot konfekšu pušķus kopumā bijusi 6 svariņietēm, tostarp arī skolas vecuma meitenēm. Izstāde Dagdā ir kā savdabīgs atskaites pasākums.

No Dagdas izstāde ceļos atpakaļ uz Svariņiem, lai pagūtu atgriezties tieši Mātes dienā. Tā jau ir ikgadēja tradīcija — izskaistināt Mātes dienu ar bagātīgu rokdarbu izstādi. Starp citu, arī Dagdas Tautas nama darbinieki sākotnēji lūdza svariņietēm šo izstādi tieši skaistajiem māmiņu svētkiem, un, manuprāt, tas ir augsts viņu darba novērtējums.

Pārsteidzoši liela ir darbu dažādība, kādu izstādes apmeklētājiem sarūpē- jušas piecas sievietes. Viena no pieredzes bagātākajām Svariņu rokdarbniecēm Oksana Jančenko, kura apguvusi dažādas rokdarbu tehnikas, izstādei piedāvāja dažādus mājas gariņus, pērļu kokus, krāšņus un sarežģītus pērļu rotājumus, kas viņas arsenālā ir jaunums, tostarp arī darbi filcēšanas tehnikā darināti kaķi un makramē izstrādājumi.

Gados vecākā rokdarb- niece Romualda Indrā- ne pati noaudusi grīdceliņus — patiesi skaisti un pārdomāti darbi. Grīdceliņiem šajā izstādē veltīts diezgan liels stends, jo ir arī kopīgi austi darbi.

Tiem, kuri seko līdzi rokdarbnieču aktivitātēm, Rita Ruža ir labi pazīstama kā tamborētāja, taču laika gaitā viņa apguva jaunu tehniku — kanzaši un izstādē apskatāmas viņas puķītes, kas veidotas no auduma lentītēm. Savulaik, pateicoties Ritai, Svariņu “Večerinka” uzdāvināja šādas puķītes-brošas Šķeltovas “Zvonņicai”, tās 15 gadu jubilejā. Arī Andzeļu vokālā ansambļa “Priekam” dalībnieces ar šādām puķītēm-brošām ap- gādāja Rita.

Svariņu tautas nama un vienlaikus arī rokdarbu istabas vadītāja Erna Šļahota izstādei piedāvājusi lakatus, kas austi uz rāmja, makramē tehnikā, īpaši ir darbi Ganutell tehnikā — dekoratīvās puķes, izmantojot zīda pavedienu, krelles un metāla stieples. Sākotnēji tā tika izmantota, lai rotātu baznīcas un statujas, bet mūsdienās tiek darināti arī kāzu pušķi un citi modes aksesuāri. Ganutell tehnika — tas ir sarežģīts un skaists darbs.

Četras minētās sievietes lasītājiem jau ir pazīstamas, bet piektā izstādes dalībniece — Inna Matvejeva ir jauna rokdarbniece. Rokdarbu istabā viņa ieradās, kad sievietes apguva Ganutell tehniku. Starp citu, šo sarežģīto tehniku mācījās tikai trīs dalībnieces. Pateicoties sadarbībai ar Bērziņu pagasta rokdarbniecēm, dažas svariņietes apguva paklāju izšūšanas tehniku un Inna, Erna un Oksana piedāvāja izstādei pa vienam spilventiņam šajā tehnikā.

Erna Šļahota: “Es ļoti gribētu, lai avīzē izskan vēl vienas rokdarbnieces vārds, kuras rokdarbi nav pārstāvēti, bet kura devusi savu ieguldījumu mūsu panākumos. Apgūt makramē tehniku mums palīdzēja Klaudija Smirnova, kura dzīvo Svariņos un kura ļoti labi pārzina šo rokdarbu veidu. Tieši viņai esam pateicīgas par saviem panākumiem ar makramē darbiem. Izstādes atklāšanā mums bija liels prieks par izdevušos meistarklasi — cilvēku interese bija ļoti liela. Inna ar Ritu rādīja, kā top darbi Ganutell tehnikā, Oksana pamācīja filcēšanu — taisīja cālēnu, es rādīju papīra locīšanu bērniem — izgatavojām divu veidu ziedus no krāsaina papīra. Ieradās aptuveni 30 dalībnieki, protams, bērnu bija visvairāk.”

Juris ROGA