Saules zīmē

Pētīt, izprast, uztvert, risināt, — šie būs galvenie atslēgas vārdi interešu izglītības vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas programmās iesaistīto audzēkņu un skolotāju darbošanās pamatā nākamos 3 gadus. Ar šo mācību gadu Valsts Izglītības Satura Centrs (VISC) šajā jomā uzsāk mākslas projektu “Trejdeviņas saules lec”. Tā īstenotāji ir interešu izglītības pulciņi arī mūsu Krāslavas novadā.

1.posms būs šis mācību gads ar vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursu “Kur saulīte rotājās”, kurā iesaistītie aicināti pētīt saules zīmi, simbolu, jēdzienu latviešu tautas etnogrāfijā, iegūtās atziņas realizējot oriģinālos vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbos. 2.posms turpināsies 2014.gadā konkursa-izstādes ”Trejdeviņas saules lec” ietvaros pētīs saules zīmi, simbolu, jēdzienu ES dalībvalstu tautu etnogrāfijā, iedvesmoti radīs jaunus, oriģinālus mākslas darbus. Tādā veidā bērni un jaunieši paudīs savu līdzdalību un personīgo ieguldījumu “Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta” pasākumos 2014.gadā, bet 2015.gadā veidos kopības sajūtu, atzīmējot Latvijas prezidentūru ES padomē. Konkursu laureātu darbus tiek paredzēts izmantot, veidojot informatīvos un prezentācijas materiālus, izdevumus Latvijas ES prezidentūras laikā un XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisēs.

Tāpēc arī novada vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņu, vizuālās mākslas un mājturības skolotāji pilni iniciatīvas un radošuma aktīvi iesaistījās informatīvi izglītojošā seminārā un radošajā darbnīcā, kas Bērnu un jauniešu centrā notika šī gada 17.oktobrī.

Tā kā 1. posma izstādes laureātu darbi tiks eksponēti Latvijas 95.gadadienai veltītā izstādē Rīgā, 2013. gada novembrī, veicinot katra skolēna personīgo ieguldījumu svētku norisē, Krāslavas BJC direktore Rita Vekšina pastāstīja par aktualitātēm un iecerēm Latvijas jubilejai veltītajā pasākumu ciklā “Mana Latvija”. Viņa akcentēja interešu izglītības iestāžu direktoru seminārā uzklausītās profesores Janīnas Kursītes atziņas par patriotismu. Par to, ka nacionālā identitāte, valstiskā apziņa, viņasprāt, ir ļoti konkrēta lieta, ko var darīt savā vietā, savā laikā, jo nav gatavas receptes. Tas ir atkarīgs no katra skolotāja, kā veidot motivāciju savos audzēkņos, apgūt un saglabāt tautas vēsturisko un kultūras mantojumu. Valstiskā identitāte — tas ir audzināšanas darbs caur skolas tradīcijām, projektu nedēļām, pētot ”gaišus cilvēkus”, kuri ir daudz laba darījuši dzīvē. Jāakcentē sava novada kultūra, tā konkrētā vieta, jo pilsoņi nav tikai latvieši. Ir Latvijas poļi, baltkrievi, krievi, kuri jārespektē vietējā kultūrā. Bet mūsu novadā tā arī ir realitāte. Jāmāca bērniem saprast lietas būtību, jāatdzīvina attieksme, veicot kopējo simbolisko darbību, piem., kopā aust sava novada jostu, strādāt radošajās darbnīcās, dejot un dziedāt, apzināt Latvijas vērtību, savu dzimto pusi caur vecmāmiņu puķu dārziem, ēdieniem, galda kultūru, vecajām ēkām, bērzu un ozolu alejām.

Es, šo rindu autore, semināra dalībniecēm sniedzu pārskatu par vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas jomas darbību pagājušajā mācību gadā, par veiksmīgiem kopīgiem darbiem, piedaloties mākslas festivālā “Toņi un pustoņi” Mazsalacā, no kurienes Indras vidusskolas vizuāli plastiskās mākslas pulciņa radošā darbnīca skolotājas Ērikas Urbanovičas vadībā atgriezās ar VISC pateicību, tērpu kolekcijas skatē Krāslavas BJC dekoratīvi lietišķās mākslas pulciņa “Meistarstiķis” tērpu kolekcija ieguva VISC 3. pakāpes diplomu (30 kolekciju vidū no visas Latvijas).

Iepazīstināju kolēģes ar vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas jomas aktualitātēm 2012./2013. mācību gadā, aktualizēju 41. Starp-tautiskās bērnu mākslas izstādes-konkursa “Lidice 2013” Latvijas kārtas konkursa darbu tēmu ”Latviešu tautas tradīcijas un kultūras mantojums”. Akcentējot idejas un ievirzes šī mācību gada vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa “Kur saulīte rotājās” tēmas risinājumus, vienojošais skatījums uz izstādi būs košs, gaišs, saulains veltījums tam, kas ir tuvs, mīļš un dziļi sirdī esošs, TAS (-TĀ) vieta, lieta, tēls, priekšmets utt., KUR SAULĪTE ROTĀJĀS”.

Mākslas projekts ar šo nosaukumu tiek īstenots trīs kārtās. 1.kārta notiek divos posmos: 1. posms — mūsu novada izglītības iestādēs līdz 2013.gada martam, 2.posms — Krāslavas novada vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas interešu izglītības pulciņu audzēkņu darbu izstāde 2013.ga-da aprīlī Krāslavas KN, ko varēsim uzskatīt par vienu no novada bērnu un jauniešu dāvanām Krāslavai jubilejas gadā. Jau maijā oriģinālākie un interesantākie darbi ceļos uz konkursa 2. kārtu — Latgales kultūrvēsturiskajā novadā Līvānos. 3. kārtas noslēguma izstādes darbi būs skatāmi Rīgā 2013.gada novembrī, svinot Latvijas Valsts jubilejas pasākumus, bet konkursa 3.kārtas laureātu darbus izvirzīs izstādei “Trejdeviņas saules lec”, kas plānota 2014. gada maijā-jūnijā.

Tā, lūk, dzīvosim un radoši darbosimies saules zīmē.... Droši vien galvenā un interesantākā semināra daļa bija radošā darbnīca “Saules zīme tekstilapdrukas tehnikā”, kuru vadīja Larisa Kizjalo, Krāslavas BJC vizuāli plastiskās mākslas pulciņu skolotāja, un Ērika Urbanoviča, Indras vidusskolas vizuāli plastiskās mākslas pulciņu skolotāja, kura bija sagatavojusi izzinošu un pētniecisku elementu bagātu prezentāciju par saules zīmi, simbolu un jēdzienu latviešu tautas etnogrāfijā. Tā ir pieejama visām pulciņa skolotājām — semināra dalībniecēm. Skolotāja Larisa Kizjalo ar rūdītas interešu izglītības pedagoģes roku virzīja skolotājas tekstilkrāsu nianšu pasaulē, ornamenta šablonu izgatavošanā, kompozīcijas veidošanā, tekstilmateriāla izvēlē, apdrukā un apstrādē. Skolotājas atzina, ka jauniegūtās vai atmiņā atsauktās zināšanas un prasmes kopā ar saviem audzēkņiem realizēs oriģinālos vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbos, kurus skatīsim un vērtēsim izstādēs.

Savukārt visus interešu izglītības pedagogus, speciālistus savā jomā (vizuāli plastiskā, teātra māksla, mūzika, deja u.c.) aicinu šogad dalīties labās prakses piemēros, piedaloties Krāslavas novada Pedagogu metodisko izstrādņu skatē 2013., stāstot par radošumu, inovācijām, patriotisma stiprināšanu, tradīciju un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, drošas un fiziski attīstītas personas veidošanos, sadarbību ar ģimenēm paša izstrādātā interešu izglītības programmā, īstenojot to kopā ar pulciņa audzēkņiem. Cerams, ka interešu izglītībā iesaistīto audzēkņu un pedagogu motivācijas programma, piedaloties un gūstot godalgotas vietas Latgales reģiona un valsts nozīmes pasākumos, ko organizē VISC, Krāslavas novadā īstenosies jau šī mācību gada ietvaros. Mūsu novadā strādā visradošākie, vislabākie, sevi un savus darba augļus cienoši interešu izglītības pedagogi, bet ar viņiem kopā ir labākie, radošākie, talantīgākie novada audzēkņi, kuri attīstās, aug, interesējas un nenoliedzami gūst pamatus savai tuvākai vai tālākai, varbūt sapņos izsapņotai vai reālā mērķī izvirzītai un pulciņa nodarbībās izdzīvotai savai nākotnes profesijai. Kas zin, varbūt tās sākums ir rodams tieši saulē...

Sanita KUMPIŅA, Krāslavas bērnu un jauniešu centra metodiķe