Ar pašvaldības rīkojumu no 8. oktobra Krāslavā ir uzsākta apkures sezona. Pirmās pie siltuma tika izglītības iestādes: bērnudārzi un skolas, pakāpeniski apkurei pieslēgtas dzīvojamās mājas.
Tomēr arī šogad pašvaldība vilcinājās ar rīkojumu par apkures sezonas sākšanu un daudzi iedzīvotāji bija spiesti izmantot elektriskos kaloriferus, lai mazinātu mitruma un pelējuma izplatīšanos dzīvokļos, sevišķi tajos, kurus no visām pusēm neieskauj kaimiņu dzīvokļi. Sabojātas tapetes, drēbes, kādam arī veselības problēmas — tāds ir šīs mistiskās “taupības” rezultāts.
Bezjēdzīgi jautāt pašvaldības vai uzņēmuma vadībai, kāpēc ik gadu jāsagādā diskomforts iedzīvotājiem, ja ir iespējams iekurināt agrāk, kaut īslaicīgi. Atrunāsies, un viss. Un runa šeit nav tikai par Krāslavu, tā rīkojas arī Dagdā un citur Latvijā. Padomāsim, kam tas ir izdevīgi? Varbūt tās ir rūpes par iedzīvotāju maciņiem? Sildīt dzīvokļus ar elektrību noteikti ir dārgāk, turklāt vārgie padomju laika elektrotīkli nespēj izturēt pietiekamu jaudu, lai pieslēgtu vairāk par vienu kaloriferu — tas jāpārvieto no istabas uz istabu, bet vēlamā rezultāta nav. Tātad tik un tā būs jāveic dzīvokļa remonts. Izdevumiem jāpieskaita arī mitruma dēļ bojātās un izmestās drēbes, kuru vietā jāiegādājas jaunas. Civilizētā valstī kāds par šiem nodarītajiem materiālajiem zaudējumiem noteikti samaksātu! Varbūt jāsāk tiesāties ar uzņēmumu, pašvaldību, jo gandrīz visas mājas pieder viņiem un viņi nosaka šo politiku. Varbūt viņi tā dara, jo neviens nav prasījis kompensēt zaudējumus? Zina, ka tās ir lielas klapatas, kuru dēļ jāpatērē daudz nervu šūnu, bet padomju laika cilvēciņš mīļā miera labā radis pieciest gandrīz jebko... jūs jau zināt. Apkures novēlošana, domāju, nenāk par labu arī māju konstrukcijām — cik ilgi kalpos šīs ēkas?
Bet varbūt ar rūpēm par iedzīvotāju maciņiem tam visam nav nekāda sakara? Varbūt pie vainas daži klaigātāji, kuru uzvedība liek domāt, ka viņi arī Antarktīdā staigātu plānā krekliņā īsām piedurknēm? Lai arī tā, tikai tur gaiss ir gana sauss. Bet varbūt parādnieku par apkuri pilsētā ir pārāk daudz un pašvaldība nespēj tikt galā ar šo problēmu? Sak, kā labu cilvēku tiranizēsi, kā tu viņu liksi laukā no dzīvokļa? Krāslava maza pilsēta — draugs drauga galā, rads rada galā... Bet galu galā, vai nav vienalga, kāds ir patiesais iemesls? Varbūt reizi par visām reizēm jāieslēdz apkure jau tad, kad rudens drēgnumā paši vadītāji un deputāti iekurina krāsnis personīgajās mājās, kuriem tādas ir. Tik viegli taču saprast: kad pašam gribas sausumā un siltumā, tad ir pienācis laiks nodrošināt to pašu arī citiem. Neviens jau nelūdz svelmi, vienkārši rudens sākumā iedodiet siltuma tik daudz, lai sienas un drēbes ir sausas.
Juris ROGA