Neparastas bēres draudzes svētkos

Kopš 1818. gada, kad sv. mocekļa Donata relikvijas no baznīcas tika pārvietotas uz jaunuzcelto kapliču, pirmajā svētdienā pēc 14. septembra Sv. Ludvika Krāslavas Romas katoļu baznīcā tiek svinēti šim notikumam veltīti atlaidu svētki. Tautā tos mēdz saukt par “mazajiem Donata svētkiem”. Arī šogad 16. septembrī notika šīs krāšņās svinības, ko sekmēja arī rudenīgi saulainā diena. Tā ļāva Euharistisko procesiju pēc sv. Mises organizēt baznīcas dārzā ar apstāšanos sv. Donata kapličā un mocekļa godam veltītās litānijas dziedāšanu.

Taču svinības noslēdzās ar kādu citu neparastu notikumu — bērēm baznīcas kriptā. Precīzāk sakot, ar priestera Leona Broela - Plātera pīšļu pārapbedīšanu Plāteru dzimtas atdusas vietā zem baznīcas.

Leons Plāters ir dzimis 1897. gadā Krāslavā pēdējā Kombuļu grāfa Mihaila Plātera četru bērnu ģimenē, dzīvojis Kombuļos. Augstmaņu ģimenēs bērniem parasti deva vairākus vārdus, kaut gan ikdienā sauca tikai pirmajā.

Liturģijas laikā prāvests Eduards Voroņeckis savā uzrunā klātesošos īsi iepazīstināja ar Leona Antonija Staņislava Joahima Plātera dzīves gājumu. 1929. gada 21. jūlijā Viļņā viņš tika ordinēts par priesteri. Kalpojis Viļņā, Ļvovā, bijis kapelāns poļu karaspēkā, kas cīnījās pret vāciešiem ārpus Polijas, pēc Otrā pasaules kara bija atbildīgais par ārpus dzimtenes dzīvojošo poļu garīgo aprūpi — Jaunzēlandē, Londonā.

No 1959. līdz 1980. gadam bija Poļu katoļu misijas rektors Beneluksa valstīs — Beļģijā, Nīderlandē, Luksemburgā.
Pēdējos mūža gadus monsinjors L. Plāters pavadīja Holandē, dzīvodams pie Nabadzīgā Bērna Jēzus māsām. Klosterī tolaik uzturējās arī dažas māsas no Latgales, nākušas no Jaunaglonas klostera. Šīs kongregācijas māsa Klāra, kura kopā ar citu māsu bija atbraukusi uz Krāslavu, bija viena no pārapbedīšanas organizatorēm.

Monsinjors L. Plāters miris 83 gadu vecumā — 1980. gada 10. februārī — un bija apbedīts klostera kapsētā Sipelveldā (Holande). L. Plāters bija teoloģijas un filozofijas doktors, vairāku grāmatu poļu valodā autors.

Pārapbedīšanas ceremonijā piedalījās dzīvesbiedri Wim Clout un Ywonka Clout-Stochowska no Holandes. Ivonku var saukt par priestera Leona garīgo meitu. Viņa ir ērģeļniece, autovadītāja. Kad priesteris bija pavisam vecs un nevarēja staigāt, viņa bieži vien bija priestera personīgā šofere, bet pēc nāves apkopa viņa kapu. Ivonka pastāstīja, ka monsinjors bijis ļoti pieticīgs cilvēks, klosterī dzīvojis pavisam mazā istabiņā. Aizejot pensijā, sāka rakstīt par Plāteru dzimtu, par Krāslavu. Ivonka bieži pārdrukāja priestera rokrakstus. Savos literārajos darbos viņš ļoti silti atsaucies par Krāslavu, par Kombuļiem, jo šīs vietas viņam bijušas ļoti mīļas sirdij un dvēselei. Pārapbedīšanas ceremonijā kriptā Ivonka emocionāli nolasīja fragmentu no priestera atmiņu grāmatas poļu valodā, kurā viņš izsaka savas ilgas pēc jaunības dienu vietām Inflantijā un vēlmi noslēgt šīs dzīves svētceļojumu Krāslavā. Priestera Leona pēdējā grāmata “Co teraz?” (“Kas tagad?”) uzrakstīta 1979. gadā.

L. Plātera dzimtas saknes meklējamas Vācijā. Viešņa no Holandes mums parādīja vācu valodā tulkotu grāmatu un poļu valodā 1939. gadā sarakstīto grāmatu par poļu sacelšanās Latgalē 1863. gadā dalībnieku Leonu Plāteru. Pēdējā ievietots daudz tā laika fotogrāfiju ar Krāslavas un Kombuļu sižetiem, tostarp ar dzimtas mājas Kombuļos, sv. mocekļa Donata pirmā altāra ļoti skaidru un neredzētu attēlu u.c.

Krāslavas Romas katoļu baznīcas vēsturē 2012. gada 16. septembrī ierakstīta jauna lappuse. Tagad baznīcas kriptā līdzās savam tēvam Michal hr Broel-Plater (1834-1924; līdz šim pēdējais apbedījums kriptā) un onkulim Eugeniusz hr. Broel-Plater (1826-1916) atdusēsies arī monsinjora Leon Broel-Plater (1897-1980) pīšļi urnā, kas pārvesta no klostera kapsētas Holandē.
Lūgsimies par priestera Leona un visas Plāteru dzimtas mirušo dvēseļu mieru!

Genovefa KALVIŠA