Elektroenerģijas brīvais tirgus

Kas notiek?

No 1. novembra vairs nebūs spēkā regulētie elektroenerģijas tarifi, ko nosaka grozījumi Ministru kabineta Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos Nr. 914. Tas nozīmē, ka elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā, arī Baltijas valstīs. Līdz šim bija tikai viens elektroenerģijas pārdevējs “Latvenergo”, tagad tie ir pieci:

1) AS “Latvenergo”, www.t.latvenergo.lv, adrese: Pulkveža Brieža iela 12, Rīga, LV-1230, e-pasts: tirdznieciba@ latvenergo.lv, tālr. +371 80200406;
2) SIA “Enefit”, www.enefit.lv, adrese: Balasta dambis 1, Rīga, LV-1048, e-pasts: info@enefit.lv, tālr. +371 67780590;
3) SIA “Enerģijas avots”, www.balticenergy.ee, adrese: Kr. Valdemāra iela 33-19, Rīga, LV-1010, e-pasts: info@balticenergy.ee, tālr. +372 56 500 326, fakss: +372 66 22 615;
4) SIA “BCG Riga”, www.bcgriga.lv, adrese: Daugavgrīvas iela 83/89, Rīga, LV-1007, e-pasts: elektriba@bcgriga.lv, tālr. +371 67468294, fakss: +371 67892168;
5) SIA INTER RAO LATVIA, www.interrao.lv, adrese: Ropažu iela 10, Rīga, LV-1034, e-pasts: info@interrao.lv, tālr. +371 67114470.
Tāpat, kā līdz šim, pie katra abonenta elektrība nonāks pa vadiem caur apakšstacijām un pa virszemes vai apakšzemes līnijām, visa šī saimniecība pieder AS “Sadales tīkli”.

Ko darīt?

Fiziskām personām, kas elektrību lieto tikai savām vajadzībām (slēdz tējkannu, televizoru, ledusskapi utt.), nav ko uztraukties, tiem nekas nemainīsies, paliks iepriekšējā norēķināšanās kārtība.

Juridiskām personām un tiem, kam elektroenerģija nepieciešama komercdarbībai, jāizvēlas viens no šiem pieciem elektrības pārdevējiem. Lai viņi zinātu par jūsu eksistenci, jāsazinās ar visām šīm firmām un jāsagaida viņu piedāvājumi. Pēc tam jāizvēlas viens no jums izdevīgākajiem piedāvājumiem un jānoslēdz līgums, par ko jāpaziņo AS “Sadales tīkli”, kuri, savukārt, noslēgs ar jums savu līgumu par piegādi. AS “Sadales tīkli” piegādes tarifs paliek tāds pats, kā līdz šim, tas ir valsts regulēts un paliek nemainīgs. Lai kuru pārdevēju jūs izvēlētos, tik un tā piegādātājs būs AS “Sadales tīkli”, neviena cita vienkārši nav. Pagaidām, kamēr jūs vēl neesat izvēlējušies, pastāv iepriekšējā norēķināšanās sistēma par izlietoto elektroenerģiju.
Ja turpmāk nebūsiet izvēlējušies elektroenerģijas tirgotāju, elektroenerģijas piegāde jums netiks pārtraukta, bet tiks nodrošināta tā sauktās pēdējās garantētās piegādes ietvaros. Tas nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr jūs izvēlēsieties piemērotāko elektroenerģijas tirgotāju un noslēgsiet ar to līgumu, elektroenerģiju Jums nodrošinās AS “Sadales tīkls” izvēlēts tirgotājs par cenu, kas ir vienāda visiem pēdējās garantētās piegādes klientiem. Nākotnē elektro-enerģijas pārdevēju varēsiet nomainīt jebkurā brīdī.

Interesanta informācija

13. septembrī semināros, kas notika Rēzeknē un Daugavpilī, AS “Sadales tīkli” pārstāvji informēja klātesošos, ka šobrīd virszemes elektrolīnijas 6000 km garumā atrodas mežainos apvidos, ko tuvāko gadu desmitu laikā pakāpeniski plānots nomainīt ar kabeļiem, kas tiks ierakti zemē, tādējādi dabas stihija mazāk spēs ietekmēt kvalitatīvu elektrības piegādi mājsaimniecībām.

Ērika STEPIŅA