Piedrujas pagastā trūcīgās ģimenes statusu ir ieguvušas 34 ģimenes, kopumā tas attiecas uz 106 cilvēkiem. Viņu liela cerība ir ar 2012. gada janvāri valstī uzsāktais aktīvās nodarbinātības pasākums “Algotie pagaidu sabiedriskie darbi”, kas aizstāja krīzes laikā īstenoto pasākumu “Darba praktizēšana ar stipendiju pašvaldībās”.
Sākotnēji Piedrujas pagastam bija iedalītas desmit vietas, pēc laika piešķīra vēl tikpat, šodien algotos pagaidu sabiedriskos darbus veic jau 20 cilvēki. Tiesa, rinda ir kriet-ni garāka — augusta beigās uz šiem darbiem pretendēja 48 cilvēki, no tiem desmit jau strādā. Septembra nogalē beidzas laiks pirmajiem desmit, viņu vietā nāk vēl desmit. Gaidīt savu kārtu vienalga paliks liels skaits — 28. Ir konkrēta kārtība, kas nosaka, kam dodama priekšroka. Pirmām kārtām algotos pagaidu sabiedriskos darbus jāpie- dāvā tam, kuram ir trūcīgas ģimenes statuss, seko vientuļās mātes un pirmspensijas vecuma cilvēki. Bezdarbnieku nodarbina tikai četrus mēnešus, par darbu saņem 100 latu “uz rokām” ik mēnesi. Pēc tam cilvēkam atkal nav regulāru ienākumu, jo atrast algotu darbu dzīvesvietā vai tai saprātīgā attālumā, lai ceļa izdevumi nenoēd pusi vai visu nopelnīto, ir tikpat kā neiespējami.
Sociālā darbiniece Zita Lukša, kura daudzus gadus organizē darbu un kontrolē bezdarbniekus, pastāstīja, ka bezdarbnieku sarakstā galvenokārt ir mazkvalificēts darbaspēks, taču ir arī daži specialitāti, piemēram, grāmatvede, elektriķis.
Zita: “Cenšos plānot tā, ka pagastam noderīgu darbu cilvēki veic savas dzīvesvietas tuvumā, lai nav jātērē līdzekļi viņu transportēšanai uz darbavietu un mājup. Pagasta teritorija ir ģeogrāfiski izstiepta, un darba gana katrā apdzīvotā vietā. Šo piektdien Lupandos nodarbināti pieci cilvēki: tīra kapus, izcērt krūmus ceļmalu grāvjos. Arī pieskata vientuļos cilvēkus: ja tiem kas nepieciešams, sazinās ar mani un palīdzam. Divi strādā Patarniekos: tur ir jāuzkopj kapi, jāizcērt aizaugušie ceļmalu grāvji, tur dzīvo arī vientuļa sieviete, kurai jāpalīdz. Divi bezdarbnieki uzkopj kapus un izcērt krūmus grāvjos Kiseļevcos, Krivaseļcos un Tolojevcos, kas visas trīs ir mazapdzīvotas vietas.
Pārējie cilvēki nodarbināti Piedrujas centrā dažādos darbos: uztur kārtībā atkritumu savākšanas vietas, veic skvēra, baznīcas celiņu ravēšanu, ciemata teritorijas uzkopšanu, ceļa uzkopšanu, jau ir jāgrābj lapas, jāveic sīki remonti. Viņi bija norīkoti palīgā, kad pārbraucām uz jaunajām telpām. Viena sieviete nodarbināta tieši baznīcas uzkopšanā un palīdz vientuļajiem — faktiski pilda aprūpētājas darbu.
Cik godprātīgi strādā? Protams, ka ir jākontrolē. Vienmēr brīdinu, ka tiek kontrolēts ne tikai darba laiks, bet arī paveiktā darba apjoms. Laika gaitā ir bijuši incidenti, vienu otru nācās atbrīvot alkohola lietošanas dēļ. Pēc tam raud un sūdzas, nožēlo, jo viņi daudz ko zaudē. Cilvēks uz laiku tiek noņemts no bezdarbnieka uzskaites, līdz ar to zaudē faktiski visu sociālo paketi. Tomēr pieņemt lēmumu pārtraukt darba attiecības ir ļoti smagi, cenšos bezdarbniekus stingrāk kontrolēt, lai viņiem nedotu iespējas izdarīt pārkāpumus, kas pēc tam jānožēlo.”
Juris ROGA