Pilsētas un novada dzīve atpakaļ ierastajā ritmā

Dagdas novada domes priekšsēdētāja 1. vietniece Janīna Tukiša apstiprinoši atbildēja uz žurnālista jautājumu, vai visas novada skolas uzsāks jauno mācību gadu un turpinās strādāt tālāk?

— Jā, neviena skola netiks slēgta! Protams, Konstantinovas sākumskola ir mūsu vismazākā skoliņa, bet, kamēr tajā ir bērni, skola strādās. Uzturēsim visas.

— Vai pašvaldība plāno sniegt palīdzību ģimenēm, kurās ir bērni, kuri šoruden uzsāk vai turpina skolas gaitas?

— Jā, palīdzēsim iegādāties mācību līdzekļus un citu skolai nepieciešamo, bet tikai trūcīgo ģimeņu bērniem neatkarīgi no tā, kurā skolā vai klasē viņš iet. Palīdzības apjoms mācību līdzekļu iegādei ir 20 latu uz vienu skolēnu, bet šī nauda netiks iedota rokās. Tie, kuriem pienākas palīdzība, ir par to informēti un saņems talonus caur novada sociālo dienestu. Process jau sācies. Talonus var apprečot Dagdas pilsētas veikalos, ar kuriem ir vienošanās. Tādā veidā palīdzēsim 400 novada bērniem sagatavoties skolas gaitām.

— Vai visām skolām tika piešķirti līdzekļi, lai sagatavotos jaunajam mācību gadam?

— Katra pagasta pārvalde, sastādot budžetu, zināja, ko vajag skolām, un šis tas bija ieplānots jau budžetā, bet vēlāk pagasti pieprasīja papildus līdzekļus. Šos pieprasījumus izskatījām un apmierinājām iespēju robežās. Piemēram, Asūnē bija lūgums pēc papildus finansējuma saistībā ar ēdnīcu. Arī tagad saņemam lūgumus iedalīt līdzekļus dažādām skolu vajadzībām. Piemēram, Andrupenes pārvalde savai skolai lūdz 1000 latu sporta inventāra iegādei. Augustā tiks veikti budžeta grozījumi, un, izskatot komitejās, iekļausim tajos tās skolu vajadzības, ko varēsim apmierināt. Es divus gadus piedalos skolu pieņemšanā, apmeklēšu skolas komisijas sastāvā arī šogad. Līdz šim visas mūsu novada skolas ir spējušas cienīgi gatavoties mācību gadam, viss bija kārtībā.

— Redakcijā atkal saņemam mutiskas sūdzības par Andzeļu feldšeru-vecmāšu punkta darbu (FVP). Kas par problēmu un kāda situācija ir citur novadā?

— Laukos mums pastāv problēma ar mediķu kadriem. Šobrīd strādā visi FVP, tādi ir Konstantinovā, Andrupenē, Šķaunē, Asūnē un doktorāts Ezerniekos. Asūnes FVP apkalpo arī Ķepovas pagasta iedzīvotājus, savukārt Šķaunē FVP apkalpo Bērziņu pagasta ļaudis. Audzeļos situācija tāda, ka mediķim nav sertifikāta un viņa pastāvīgi strādāt nevar. Viņa pieņemta ārsta Konstantīna Jevstrahina praksē Dagdā, bet, tā kā Andzeļu pagasta teritorija iekrīt viņam apkalpošanā, tad vienojāmies, ka darbiniece būs tur uz vietas un viņš brauks turp reizi nedēļā, lai iedzīvotāji varētu vērsties pēc palīdzības. Es nepārbaudu, vai tā tas arī ir, bet zinu, ka vienu laiku dakterim bija problēmas ar transportu. Pieļauju, ka kādu laiciņu bija pārtraukums, bet ar rakstiskiem iesniegumiem cilvēki domē nav vērsušies.

Arī Andzeļu pagasta pārvaldes vadītāja sacīja, kurš pagastā ir neapmierināts ar FVP darbu, tas tur arī būs neapmierināts, vienmēr viņam būs slikti. Diemžēl mēs neko vairāk nevaram izdarīt. 1. septembrī apritēs gads, kā strādā jaunā darbiniece, viņai vēl divus gadus jānostrādā ārsta uzraudzībā, tikai tad varēs kārtot sertifikātu, lai sāktu strādāt patstāvīgi kā sertificēts ārsta palīgs. Tikai pēc diviem gadiem situācija varētu uzlaboties. Šodien viņa arī piekrīt tur strādāt, bet dzīve ir dzīve — divos gados var notikt daudz pārmaiņu.

Mums ir sanācis tā, ka gandrīz visiem ārstu palīgiem nākamajā gadā beidzas serti- fikātu derīguma termiņš, jo visi vienā laikā kārtoja. Šķaunes FVP ārsta palīgs mūs jau informēja, ka nepagarinās sertifikātu, jo dosies pensijā. Tad tur būs problēmas. Ar Šķaunes pagasta pārvaldes vadītāju esam par to runājuši, meklējam risinājumu.

Maz cerību, ka uzradīsies cits speciālists, bet atnāca taču uz Dagdas novadu jauna ģimenes ārste! Varbūt arī Šķaunei paveiksies. Šķaunes teritoriju apkalpo daktere Leonardova, kura strādā Ezernieku doktorātā. Varbūt viņa Šķaunē izveidos otru prakses vietu un varēs pieņemt darbā medmāsu. Katrā ziņā jautājumu risināsim, bet iedzīvotājiem ir jāsaprot, ka valsts mediķiem izvirza ļoti augstas prasības un nevar pieņemt darbā FVP cilvēku, kuram nav atbilstošas izglītības un nepieciešamā sertifikāta.

— Kad sāks uzņemt tūristus jaunie objekti: Jaundomes muiža Ezernieku pagastā un Ķepovas izstāžu zāle?

— Gan Jaundomē, gan Ķepovā celtniecības darbi faktiski ir pabeigti, bet ko nozīmē celtniecības darbi? Ir nepieciešams objektus aprīkot atbilstoši iecerēm, kas notiks, realizējot citus pro- jektus. Jaundomei ir atbalstīti divi projekti, kas dos mums iespēju iekārtot ekspozīciju zāli un vides klasi, labiekārtot teritoriju. Ķepovā ir iegādāti dzīvnieku izbāzeņi, bet līdzekļu trūkuma dēļ nav izveidotas dažas interjeram nepieciešamas lietas, lai varētu izveidot pilnvērtīgu ekspozīciju. Ceram, ka līdz gada beigām to paveiksim, bet, reāli spriežot, šie objekti varēs uzņemt tūristus tikai nākamajā sezonā. Šī jau drīz beig- sies, bet abos objektos vēl daudz darāmā.

— Pirms neilga laika Dagda plaši svinēja pilsētas jubileju. Cik lielas bija svētku izmaksas un kādas ir atsauksmes?

— Informāciju par izdevumiem apkopojām, faktiski svētku pasākuma norisei nedēļas garumā izlietoti gandrīz 6000 latu.
Esmu dzirdējusi tikai pozitīvas atsauksmes par šiem svētkiem. Arī man pašai tie patika. Lai gan svētki prasīja daudz laika un spēka sagatavoties, bet šīs pūles attaisnojās. Iedzīvotāji labi apmeklēja visus pasākumus, daudz bija vietējo cilvēku, sabrauca arī no novada pagastiem un viesi no citām Latvijas vietām. Ļoti patīkami, ka cilvēki paši aktīvi piedalījās dažādās aktivitātēs. Šie svētki arī bija iecerēti kā visa novada svētki. Mums palīdzēja pat labie laika apstākļi, sliktas atsauksmes nav dzirdētas.

— 25. jūlijā tika atklāts Dagdas novada Multifunkcionālais Jaunatnes iniciatīvu centrs, kas tapis, realizējot Latvijas un Šveices sadarbības programmu. Kas notiks tālāk?

— Ir līdzīga situācija, kā ar citiem objektiem. Realizējot šo projektu, mēs nedaudz naudas ieguldījām pagastos, proti, sakārtojām infrastruktūru (iepirktas mēbeles, cits aprīkojums) Bērziņu, Svariņu un Asūnes jauniešu biedrībai. Jaunajā centrā ir aprīkotas tikai astoņas gultas vietas jauniešu hostelim, nopirktas distanču slēpes un biljarda galds. Bet visu pārējo nepieciešamo aprīkojumu būs jāiegādājas par cita projekta lī- dzekļiem. Šobrīd jauno objektu neekspluatējam, projekta noslēgums ir oktobrī, gribam šo to vēl paspēt paveikt, piemēram, aprīkot virtuves stūrīti un iegādāties daļu nepieciešamā aprīkojuma centram par ietaupītajiem projekta līdzekļiem.

Ar 1. augustu izveidota jauna pašvaldības iestāde “Dagdas novada jauniešu iniciatīvu centrs”, kas turpmāk būs izvietots divās ēkās: esošajā Bērnu un jauniešu centrā — Alejas ielā 11a, Dagdā, un brīvā laika pavadīšanas centrs un jauniešu hostelis “Parka rozes” — Dagdas novada Dagdas pagastā. Ja jauniešu iniciatīvu centrs jau tagad gribēs rīkot pasākumus objektā “Parka rozes”, viņi to varēs darīt. Mums ir atbalstīts vēl viens LAD projekts. Plānojam blakus ierīkot daudzfunkcionālu sporta laukumu, lai ziemā var slidot, bet vasarā spēlēt volejbolu, basketbolu, citas spēles. Nākotnē bērnu un jauniešu aktivitātes sadalīsies uz divām ēkām. Lai arī daudzi uz to raudzījās skeptiski, uzsverot, ka jaunais objekts ir nomalē, bet mēs esam uzlabojuši tam piebraucamo ceļu, ierīkosim sporta laukumu, tur patiešām būs nopietns brīvā laika pavadīšanas centrs.

— Ja nomalē, tad būs problēma to pasargāt no demolētājiem...

— Ar 1. augustu pieņemts darbā ēkas administrators, kurš tur visu uzrauga. Ir videonovērošana, un objekts pieslēgts apsardzei. Esam maksimāli parūpējušies, lai tur nekas netiek izdemolēts. Bet nevar noliegt, ka problēmas šajā jautājumā pilsētā pastāv. Vienā naktī pašā Dagdas centrā pagaidām neno- skaidrotas personas saplēsa batutu, lai gan tur ir videonovērošana un nožogota teritorija. Nepatīkami.

— Kas par lietu, ka invalīdu brālībai “Nema” nācās izvākties no telpas jauniešu centrā Alejas ielā 11a? Kur šobrīd mitinās organizācija?

— Vecajā vietā visiem kļuva par šauru, turklāt šovasar tika veikta telpu pārplānošana, realizējot jau minēto Šveices programmas projektu. Invalīdu organizācijai tika piedāvātas vairākas telpas, viņi izvēlējās tās, kas ir Ezera ielā un atbrīvojās līdz ar jaunu attīrīšanas iekārtu uzbūvēšanu. Telpas ir izremontētas un plašas, bet tām viena problēma — elektriskā apkure. Ēkas īpašnieks — Dagdas komunālā saimniecība — pieprasīja tādu maksu, ka deputāti domes sēdē neatbalstīja līdzekļu piešķiršanu. Brālība “Nema” tur izmitināta uz laiku, jautājumu risinām. Nākotnē brālību “Nema” varētu izmitināt tautas namā. Viņi tur jau saimnieko bijušā veikala telpās pagrabstāvā, kur ierīkota pārtikas paku noliktava. Pēc gada, iespējams, tautas namā atbrīvosies kafejnīcas telpas, jo īpašniece grib pārvietot savu personīgo biznesu uz citām telpām, kuras plāno sakārtot, realizējot projektu. Mēs invalīdiem apsolījām, ka tādā gadījumā kafejnīcas telpas atdosim brālībai. Viņi arī tam piekrīt, bet gadu ir kaut kā jāizdzīvo un jāpārziemo. Komunālā saimniecība ir 100% pašvaldības SIA, un deputātu viedoklis bija, ka invalīdu problēmām visiem jābūt vienlīdz tuvām, tāpēc uzņēmums varētu iet pretī. Uzņēmums pašlaik arī piekrīt uz mazāku summu, bet tikai kamēr nav apkures.

— Starp citu, vai tautas namus arī remontējat?

— Kopš ir novads, esam daudz ieguldījuši kultūras iestāžu sakārtošanā. Uzskatu, ka tautas nams jāsaglabā katrā pagastā. Ezerniekos ir sākta jauna tautas nama būvniecība, bet pagaidām darbi rit lēni, jo konkursu vinnēja tā pati firma, kura strādā Jaundomes muižā, kur šobrīd koncentrēti lielākie spēki. Bet šī firma strādā ļoti kvalitatīvi, mēs esam priecīgi, ka tieši viņi uzvarēja konkursā. Tautas nama projekts jāpabeidz 2013. gadā, laika pietiek. Bērziņos turpinās tautas nama sakārtošanas projekts. Ķepovā sakarā ar ēkas renovāciju arī būs zāle un iespēja rīkot pasākumus. Andrupenes tautas namā ir ierīkota ventilācija. Konstantinovas tautas namam, pateicoties Partnerības projektam, ir iegādāts aprīkojums. Dagdā sakārtota apkures sistēma, bet vēl šogad plānojam arī modernizēt skatuvi un salabot grīdu zālē. Iepriekšējos gados dažādi remonti veikti arī citos novada tautas namos.

— Paldies par interviju!

Juris ROGA