Nākamais solis - filmēšana!

Krāslavas bērnu un jauniešu centrā veiksmīgi darbojas foto pulciņš “Kadrs”, kuru jau otro gadu vada Ukrainas fotomākslinieku savienības biedrs Anatols Kauškalis. Tālab nav nekāds pārsteigums, ka fotopulciņa dalībnieki tiek mērķtiecīgi ievirzīti mākslas gultnē un ar katru nākamo nodarbību viņu fotogrāfijās arvien vairāk jūtama mākslinieka ietekme.

Panākumi neliek gaidīt. Pērn Krāslavas bērnu un jauniešu centra foto pulciņa “Kadrs” jaunietes Ilze Andžāne (tolaik 11.d klase) un Sintija Trafimoviča (tolaik 10.c klase) debitēja Latvijas skolēnu foto darbu konkursa “Iela” finālā, kuru organizēja Valsts izglītības satura centrs ar mērķi popularizēt un profesionāli novērtēt bērnu prasmes un iemaņas tehniskās jaunrades jomā. Vecuma grupā no 15 līdz 19 gadiem 1. vietu ieguva Ilzes Andžānes fotogrāfija “Zebra”. Šogad pulciņa dalībnieks Artis Batarāgs saņēma pateicības rakstu foto stāstu radošajā konkursā “Manas iespējas un mani riski”, kuru 15 - 29 gadus veciem jauniešiem rīkoja Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar LU Filozofijas un socioloģijas institūtu. Konkursa dalībniekiem bija jāiesūta 3 - 5 fotogrāfiju sērija (foto stāsts) kopā ar īsu eseju par tēmu, kas aktuāla jauniešiem per- sonīgajā dzīvē vai jaunatne kā sabiedrības grupa.

“Vietas šajā konkursā netika piešķirtas, no visiem iesūtītajiem darbiem tika atlasīti vairāki labākie, tostarp Arta fotogrāfiju sērija, kurā viņš stāstīja par savu aizraušanos ar fotogrāfiju,” stāsta Anatols Kauškalis. ”Artis iegulda lielu darbu sevis attīstībā, tālab ir labs rezultāts. Fotogrāfiju sērija tapa Krāslavas foto kluba “Zibsnis” studijā, kuru atļauts izmantot pulciņa vajadzībām. Daudz labu vārdu varu sacīt arī par citiem pulciņa dalībniekiem. Pateicoties lielam darbam, atbildīgai pieejai un pašatdevei, labus re- zultātus gūst Santa Ūdre, Anastasija Pigina, Ilona Lukaševiča, Ērika Zaikovska, Jevgēnijs Antipovs un Ainārs Mikšta. Fotomāksla nav masu produkts, visi arī nevar būt talantīgi, bet labākie nosaka toni, pārējiem ir uz ko tiekties.

Ar bērniem un jauniešiem gada laikā daudz strādājām studijā un dabā. Mums bija pārgājieni pa piecām sešām stundām, fotografējot dažādos dabas stūrīšos, mums bija trīs izbraukuma foto sesijas pie Ilzes Stabulnieces zirgu sētā ”Klajumi”. Pateicoties Ivaram Geibam, bija iespējas izbraukt fotografēt dabā ziemā, par ko saku viņam lielu paldies visu pulciņa dalībnieku vārdā. Ziemā braucām fotografēt novada makšķernieku sacensības Robežniekos, Daugavas skaistākās vietas, Piedruju.

Pulciņa dalībnieki ir dažādu vecumu, es cenšos strādāt tā, lai nodarbības būtu interesantas katrai vecuma grupai. Daudzi darbi bērniem ir iesākti, bet vēl nav pabeigti - jāturpina strādāt. Pirmām kārtām jābūt domai, tad, kā to realizēt un ar kādiem līdzekļiem. Ja savā fotogrāfijā gribi parādīt pagājušā gadsimta 30. gadu cilvēka tēlu, tad ir jāpaskatās, kas viņu raksturoja tai laikā, kāds bija apģērbs, kāda kosmētika utt. Redzu, ka mani audzēkņi atceras - ir jāveido stāstiņš, un rezultāts ir acīmredzams. Sarūgtina vienīgi tas, ka daudziem mūsdienu bērniem un jauniešiem pietrūkst pacietības.

Ja mācību gada sākumā pulciņā pieteicās divi desmiti interesentu, tad, līdzko sāku prasīt darbu, liku iet un darīt, aptuveni puse atbira. Arī daži no tiem, kuri palika, mēdz noslinkot, bet ir izveidojies kodols no 6-7, kuri strādā nopietni un kurus jau nosaucu. Neskatoties uz to, ka skolēnu vasaras brīvdienās apmācības nenotiek, vairāki pulciņa dalībnieki turpina nākt uz studiju un strādāt - mēs gatavojam fotoizstādi pilsētas svētkiem.”

Anatols pauž pārliecību, ka arī nākamgad būs interesenti apmeklēt fotopulciņu “Kadrs”. Apspriežoties ar saviem apmācāmajiem, viņš noskaidroja, ka jauniešus interesē iespēja pamācīties arī filmēšanu. Tā kā katrs mūsdienu fotoaparāts un viedtelefons ir aprīkots ar filmēšanas funkciju, tad ir iespējams realizēt šo vēlmi bez lieliem izdevumiem, un Anatols sola, ka nākamgad pamēģinās mācīt bērniem arī filmēšanu, ja vien šajos plānos neiejauksies kādi neparedzēti apstākļi.

Juris ROGA