2009. gada decembrī avīzē atklājām jaunu rubriku, kurā paši un ar lasītāju palīdzību centāmies atgādināsim amatpersonām par viņu novadā esošajiem graustiem, pie reizes arī īpašniekiem. Sakritība vai nē, bet tieši togad Dagdas novadā sākās aktīvs darbs, lai apzinātu situāciju ar pamestajām, pussabrukušajām ēkām un paralēli risinātu jautājumu par šo ēku tālāko likteni. Laikam ritot, lielākoties izmantojot iespēju nodarbināt skaitliski lielu pulku simtlatnieku, no zemes virsmas novada teritorijā nozuda vairāki grausti un nolaistas būves. Šobrīd tik liela darbaspēka pašvaldības rīcībā nav, bet pussabrukušu ēku un graustu novadā arvien netrūkst.
“Vai uzsāktais darbs tagad būs apstājies?” jautāju Dagdas novada priekšsēdētājam Viktoram Stikutam, pateicoties kura iniciatīvai novadā vispār tika uzsākta graustu apzināšana un nojaukšana.
“Labi, ka valdība beidzot sākusi runāt par graustu tēmu un šādi nolaistu īpašumu aplikšanu ar lielākiem nodokļiem,” sekoja atbilde. ”Varbūt tad arī mēs pie sevis varēsim paātrināt šo procesu. Nav simtlatnieku, ir cilvēki, kuri pilda algotos pagaidu sabiedriskos darbus. Protams, viņu ir mazāk, taču pagastu pārvaldēm ir dots uzdevums turpināt iesākto darbu graustu likvidācijā, aktīvāk iesaistot pašus īpašniekus. Visās pagastu pārvaldēs ļoti labi zina, kur vēl ir palikušas brūkošas ēkas, kāds ir to stāvoklis, kam pieder. Viss ir apzināts, atliek tikai pēc saraksta strādāt. Kas tagad notiks, ja nav darbaspēka tik, cik bija? Es pārvalžu vadītājiem prasīju veikt šo darbu, prasu un prasīšu turpmāk. Cik varam - cīnāmies. Ne tikai laukos ir atrisinātas dažas problēmas, arī Dagdā esam panākuši, ka nojauktas vairākas nepievilcīgas būves, tajā skaitā, beidzot piespiedām īpašnieku uzsākt grūstošās ēkas Alejas ielā nojaukšanu. Bet vēl ļoti daudz kas ir jāizdara. Es nesaprotu tos cilvēkus, kuri dodas projām pasaulē, atstājot bez pienācīgas uzturēšanas tēva sētu, ļaujot laika zobam to pārvērst gruvešos. Galu galā, lai pārmet krustu un sakurina malkā, bet nezaimo senču piemiņu!”
Juris ROGA