Savus lasītājus jau informējām, ka bijusī Piedrujas pamatskola piedzīvoja vērienīgu remontu un ir pārtapusi par pagasta Saieta namu.
Savulaik šajā ēkā vispirms par pionieru vadītāju, vēlāk - par sporta un vēstures skolotāju strādāja Zita Lukša, kura “Ezerzemes” žurnālistu veda ekskursijā pa izremontētajām telpām. Pavisam drīz Zita atgriezīsies skolas ēkā - laika gaitā viņa ir pārkvalificējusies un strādā par sociālo darbinieci un vietējā tautas mana vadītāju, bet šīs struktūrvienības ar laiku tiks izvietotas bijušās skolas telpās.
“Renovētās telpas apdzīvosim jau šovasar, bet pilnībā ēkas remonts tiks pabeigts ar atsevišķu projektu, kas šobrīd ir iesniegts Kultūras mantojuma programmā,” sola Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks.
Atgādināšu, ka finansējuma trūkuma dēļ projekts “Krāslavas novada Piedrujas pagasta saietu nama rekonstrukcija” nespēja aptvert visu ēku, un remontdarbi netika pabeigti ēkas otrajā stāvā vienā spārnā. Toties ir ar ko mielot acis tur, kur darbi pabeigti. Pirmām kārtām piedrujieši noteikti spēs novērtēt plašo sporta zāli, ar kuru var droši lepoties un rīkot ne tikai vietēja mēroga sacensības un pasākumus, bet arī aicināt ciemiņus. Zāle aprīkota ar labu ventilācijas sistēmu, tajā izveidota niša skatītāju sēdvietām, Arī sporta pasākumus var ērti vērot no balkona. No jauna uzbūvētā, lakotā parketa grīda arvien ir pirmā svaiguma, jo sportisti vēl nav sākuši šīs telpas izmantot, kā, starp citu, arī pārējās telpas pagaidām stāv tukšas. Bet jau šovasar situācija mainīsies, un pēc mēbeļu un cita aprīkojuma atvešanas ēka atdzīvosies.
Neierasts fakts - Saieta namā ir liels daudzums dušu un tualešu. Dušas koncentrētas blakus sporta zālei pirmajā stāvā - izbūvēti atsevišķi bloki sieviešu un vīriešu vajadzībām. Plus paredzētas arī tualetes invalīdiem-ratiņniekiem. Šķiet, padomāts par visu, pat par tādām pirmajā brīdī šķietami mazāk svarīgām lietām, kā pieliekamais apkopējas darba instrumentiem. Ir arī noliktavas telpa, kurā sociālie darbinieki varēs uzglabāt humānās kravas. Ēkā izbūvētas jaunas komunikācijas, ir no citām atšķirīga dušas kabīne, līdzās kurai nākotnē plānots uzstādīt veļas automātu.
Saietu manā paredzētas telpas bibliotēkai, datorzāle, tiesa, internets vēl nav ierīkots. Ir divas sociālās istabas, kurās varēs nodrošināt naktsmītnes cilvēkiem, kuri nonākuši krīzes situācijā, līdz tā tiks atrisināta. Ir telpa, kuru var pielāgot virtuvei vai kādam citam mērķim pēc nepieciešamības. Ir trīs savstarpēji savienoti kabineti, kurā strādās ārsts, feldšere un tiks veiktas procedūras. Ēkā daudz kabinetu dažādiem pulciņiem, jo pagastā netrūkst čaklu un talantīgu rokdarbnieču, bet pagaidām tur vēl nav nekādu mēbeļu vai aprīkojuma.
Ēkas nepabeigtais spārns, kura renovācijai nepietika naudas, manu uzmanību piesaistīja ar lielu, krāšņu zīmējumu. Neticami saglabājies sienas zīmējums ēkas gaitenī ir bijušās Piedrujas pamatskolas vizuālās mākslas skolotājas Ņinas Vasiļjevas iecere, kuru viņa savulaik realizēja kopā ar bērniem. Manuprāt, šo zīmējumu derētu saglabāt turpmākā remonta laikā, lai vismaz šādā veidā tas atgādinātu nākamajām paaudzēm, ka reiz Piedrujā bija liela, bērnu pilna skola. Jo vairāk tāpēc, ka skolotāja dzīvo tepat un ir visas iespējas palūgt restaurēt zīmējumā cietušās vietas.
Nelielas izmaiņas piedzīvojusi arī ēkas fasāde. Faktiski tagad ir divas centrālās ieejas: viena - sporta un kultūras aktivitātēm, otra - mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un viņu klientiem.
Juris ROGA