Par sabiedrības drošību un svētkiem bez nepatīkamiem notikumiem

Par ieganstu šai intervijai kalpoja apaļa jubileja: tieši pirms divdesmit gadiem Andris Plinta uzsāka savu darba stāžu iekšlietu sistēmā un jau trīs gadus ieņem Krāslavas iecirkņa Kārtības policijas priekšnieka atbildīgo amatu.

Policijas apakšpulkvedis - mūsu, vietējais cilvēks, dzimis Ūdrīšu pagastā, Krāslavas 1. vidusskolas absolvents (vēlāk tā kļuva par Valsts ģimnāziju). Pilnīgi pārliecinošs uzticības dzimtajam novadam piemērs. Andri es pazīstu pietiekami sen, tāpēc man ir tiesības dot savu vērtējumu. Enerģisks, prasīgs, atsaucīgs, inteliģents, un tieši par tādiem kārtības sargiem mēs sakām: “Cilvēks savā vietā.” Bez vismazākās svārstīšanās Andris piekrita sniegt interviju, skaidri saprazdams, ka prese ir gan sabiedrības barometrs, gan efektīvs komunikācijas instruments. Ja vajag, tātad vajag! Tikai ar tautas atbalstu policija ir spējīga apkarot netikumus, kas laiku pa laikam aptumšo mūsu dzīvi.

- Kādas ir Kārtības policijas galvenās funkcijas?

- Uzdevums numur viens - nodrošināt preventīvus pasākumus, lai pēc iespējas novērstu konkrētus tiesībpārkāpumus un noziegumus. Nepietiekams profilakses darbs pasliktina kriminogēno situāciju. Ja tomēr gadās tiesībpārkāpumi un noziegumi, tad mūsu dienesta pienākums ir saukt vainīgos pie atbildības. Atstāšana bez soda parasti rada jaunus recidīvus, kas tiešā veidā negatīvi ietekmē sabiedrības drošību.

Dagda tradicionāli paliek Krāslavas iecirkņa pakļautībā, un mūsu štatā 29 cilvēki: manā pakļautībā gan vecākie, gan jaunākie Kārtības policijas inspektori.

- Kādi kārtības pārkāpumi pašlaik ir visizplatītākie?

- Pirmām kārtām tie ir Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, ar kuru atklāšanu nodarbojas arī mūsu dienests. Pastāvīgas “galvassāpes” mums sagādā arī cilvēku atrašanās reibumā sabiedriskās vietās, kā arī akcīzes preču tirdzniecība un uzglabāšana, kas ir nelegāls apgrozījums. Vienus šādi riskēt pamudina bezdarbs, citus - iespēja gūt vieglu peļņu.
Statistika ir zīmīgāka par vārdiem. Apkopojot 2011. gada rezultātus, mūsu inspektori atklāja 1755 Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumus, 411 cilvēki saukti pie atbildības par atrašanos sabiedriskās vietās alkohola reibumā, 56 sodīti par nelegālu preču glabāšanu un apriti. Tiem, kuri mēģina apvainot policiju bezdarbībā, es paziņoju, ka Krāslavas un Dagdas novada iedzīvotāji pa- stāvīgi vēršas Kārtības policijā - biežāk mantisku strīdu gadījumā, kā arī sakarā ar miesas bojājumu nodarīšanas faktiem. Gadā mūsu dienests izskatīja 716 iesniegumus un tikai 139 gadījumos bija pamats kriminālprocesu ierosināšanai. Te ir svarīgi precizēt: neviens gadījums, kad cilvēki lūdz mūsu palīdzību, nepaliek bez policijas uzmanības.

- Kāda ir operatīvā situācija šogad? Visā pasaulē daudzi orākuli pareģo gandrīz vai gaidāmo pasaules galu...

- Es neattiecinu sevi māņticīgu cilvēku kategorijai, taču gada sākums radīja drūmas prognozes: elementāra Satiksmes noteikumu ignorēšana laupīja septiņu jauniešu dzīvības. Valsts mēroga traģēdija liek man masu automobilizācijas laikmetā vērsties pie vecākiem: nekādā gadījumā neuzticiet transporta līdzekļus nepilngadīgajiem, vēl jo vairāk jauniem cilvēkiem, kuri atrodas alkohola reibumā. Lielu nelaimi vieglāk ir nepieļaut... Neaizmirstiet par to patīkamās rūpēs, gatavojoties Jāņudienas svinībām!

Šā gada piecos mēnešos pie stūres alkohola reibumā aizturēti 6 autovadītāji, 11 velobraucēji un 2 mopēdisti. Līgo dienās, kā arī Krāslavas un Dagdas pilsētas svētkos mūsu policija strādās pastiprinātā režīmā, piesaistot kolēģus no citām Latgales pilsētām un no Rīgas. Neizaiciniet likteni, saudzējiet veselību un savus transporta līdzekļus! Autovadītāju disciplīnai seko ne tikai Ceļu policijas darbinieki, bet arī Kārtības policijas inspektori. Galvenais mērķis ir samazināt avāriju, nāves un sakropļojumu gadījumu skaitu. Nekas nedrīkst aptumšot svētkus!

- Jūs minējāt mantisko problēmu...

- Protams, runa ir par sīkām zā- dzībām un tā saucamajiem “metālistiem”. Turpinās īstas metāllūžņu medības, tie pašlaik ir cenā. Prakse rāda, ka cieš galvenokārt tie saimnieki, kuri pavirši izturas pret īpašuma saglabāšanu. Zagļi nesnauž, ja manta “nav piesieta”, tad tā ir arī īpašnieka provocējošā vaina. Īstiem saimniekiem nekas nepazūd, ko es arī visiem novēlu. Policijai bieži vien pietrūkst roku, lai reaģētu uz daudziem paviršu saimnieku lūgumu gadījumiem. Naftas produktu, alkoholisko dzērienu un cigarešu nelegāla aprite arī atrodas Kārtības policijas uzmanības lokā.

Veltīgi ir rakstīt novēlotas sūdzības un vērsties augstākajās instancēs, ja jūs kļuvāt par nelikumīga darījuma dalībniekiem. Lieliski saprotu, ka daudzi mūsu cilvēki ir spiesti cīnīties par izdzīvošanu, taču nevienam nav ļauts pārkāpt Latvijas Republikas likumus. Policija nebūs iecietīga arī turpmāk, tāpēc cienīsim viens otru. Pārmaiņas ir iezīmējušās: apkopojot piecu mēnešu darba rezultātus, atklāto pārkāpumu skaits akcīzes preču nelegālajā apritē gājis mazumā. Tendence, kas vieš cerības...

- Krāslava pārvēršas acu priekšā, labiekārtotāji turpina iepriecināt pilsētniekus ar oriģināliem dekoratīviem elementiem. Ja nebūtu nakts huligānu...

- Huligānus un vandāļus var savaldīt tikai kopīgiem pūliņiem - policijas, pašvaldības, sabiedrības. Šajā sakarā vēršos pie vecākiem: kontrolējiet savu dēlu un meitu uzvedību nakts laikā. No tiesībpārkāpuma līdz noziegumam viens solis. Uzskatu, ka ielu novērošanas videokameru uzstādīšana nopietni veicina situācijas atveseļošanos. Cik bieži nākas dzirdēt pārmetumu: “Kurp skatās policija?”, bet kad lieta nonāk līdz notikuma izmeklēšanai, dažiem aculieciniekiem rodas dīvains atmiņas zudums.
Neviens mūsu vietā pilsētā vai ciematā neieviesīs pienācīgu kārtību, un sen ir laiks kļūt par civilizētiem eiropiešiem nevis vārdos, bet darbos. Gribi mainīt dzīvi uz labāko pusi - sāc ar sevi!

- Reformas, optimizācija, konsolidācija ir ieilgušā krīzes perioda atribūti. Kādā režīmā pašlaik strādā Krāslavas un Dagdas policisti?

- Visa Iekšlietu ministrijas sistēma smagi pārcieta krīzi. Ja 2009. gadā mūsu personālsastāvā bija 124 darbinieki, tad tagad - 58, atestēti un neatestēti. Tāda ir realitāte, taču mums nav citas izejas, kā uz pusi samazinātajam sastāvam pildīt uzticētās funkcijas. Nav ļaunuma bez labuma: štatā palikuši cilvēki, kuri pilda amata pienākumus pēc aicinājuma, un tie, kuriem dārga dzimtene. Mēs ticam Latvijas un Latgales atdzimšanai!

Reformēšana ir nepārtraukts process. Lūk, arī Krāslavā ar 1. jūliju būs jaunievedums: policijas ēka, tajā skaitā arī dežūrdaļa tiks slēgta plkst. 16.30. Kā var likties sākumā, nepieejamības faktors, bet patiesībā prioritāte - tuvināšanās tautai.

Operatīvās vienības Krāslavā un Dagdā turpmāk dežūrēs nevis telpās, bet vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, operatīvi sakari ar viņiem būs pa tālruni 110. Jūsu signāli, lūgumi par neatliekamu palīdzību tiks pieņemti Latgales reģiona policijas dežūrdaļā un steidzami nodoti operatīvajiem darbiniekiem uz vietām. Tā vietā, lai sēdētu telpā, darbs uz ielas, un tagad policijas darbinieki biežāk būs redzami, kas ļaus vērsties pie viņiem pa taisno jebkurā formā - mutiskā vai rakstiskā. Tāds modelis jau darbojas Ludzā, tagad eksperiments tiks veikts Krāslavā. Patīkamu atpūtu jums, godājamie lasītāji, gan Līgo dienās, gan gaidāmajos Krāslavas un Dagdas svētkos! Saudzējiet sevi un savus tuviniekus! Ja rodas problēmas, zvaniet, mēs palīdzēsim jums jebkurā diennakts laikā!

Aleksejs GONČAROVS