Kumeļu rotaļas klajumos

Karstā 9. jūnija pusdienlaikā Kaplavas pagasta zirgu sētā “Klajumi” pulcējās tuvi un tāli ciemiņi. Iesākumā bija paredzēts atklāt jauno zirgu stalli/viesnīcu, patiešām grandiozu celtni. Kā pienākas, ar prāvesta Januša Bulaša svētību.

Uzrunas teikt un sveikt zirgu sētas īpašnieci Ilzi Stabulnieci gribētāju netrūka, tāpēc pasākuma pirmā un vissvinīgākā daļa ievilkās. Poniju meitene Brenda, kurai tika gods pirmajai ieiet stallī, cilvēku pūlī izteikti garlaikojās un izrādīja nepacietību, kašņājot zemi un riņķojot ap savu saimnieci. “Klajumu” zirdziņi rātni gaidīja iekšā. Beidzot viņiem tika gan apmīļošana, gan cienasts: atbraucēju līdzpaņemtie burkāni un maize, kā iepriekš tika piekodināts ielūgumos.

Un tad sākās. Skatītāju priekšā pastaigājās, rikšoja un auļoja gan sporta, gan braucamie zirgi, gan rikšotāji no Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas u. c. Melni, balti, brūni, rudi un plankumaini. Pašas Ilzes Stabulnieces mīluļi, kaimiņos esošās zemnieku saimniecības “Erlain” sporta zirgi un zirgu sētas “Untumi” Rēzeknes rajonā lepnums. Pasākums izvērtās par nozīmīgu izziņas materiālu: kas tā tāda reitterapija ir, kādu slimību ārstēšanā noder, kā praktiski pielietojama? Stāstīja Latvijas reitterapijas asociācijas prezidente Olga Bērziņa, un laukumā visu acu priekšā katra darbība tika arī parādīta ar īstu sertificētu zirgu un bērniem. Drosmīgākie brīvprātīgie pat varēja izmēģināt paši.

Ko zirdziņš dara armijā? To nolasīja Latvijas armijas kapteinis Mārcis Slavinskis. Šķiet, ķēvei Irmai radās jautājums, ko viņa dara šeit, “Klajumos”, un visu laiku mēģināja tikt prom kopā ar visu jātnieku.

Visās malās klikšķēja fotoaparātu slēdži, nemaz negaidot oficiālās fotosesijas laiku saulrieta un nākamās dienas saullēkta brīdī. Tāpat arī kukaiņi pastaigājās saules pielietā laukā pa soliem un skatītāju mugurām vēl pirms to vērošanas prožektoru gaismā. Daugavpils universitātes jaunie biologi rādīja kukaiņus un ūdens sīkos iemītnie-kus un interesanti stāstīja par tiem, atbildēja uz jautājumiem un ļāva palūkoties uz vabolēm caur mikroskopa okulāriem. Šo iespēju izmantoja ne tikai bērni. Tepat uz vietas varēja arī iestiprināties, nopirkt kādu mākslas darbu un vienkārši atpūsties un piedalīties nelielās ekskursijās pa Odu taku, uz “Klajumu” Ķemeriem un Krastiem.

Ilona STEPIŅA