Krāslavas pirmsskolas skolotāju Metodiskās apvienības konkursam “Metodisko materiālu izstāde-prezentācija, veltīta paaudžu solidaritātes veidošanai” savus darbus iesniedza 38 skolotāji no Krāslavas novada PII “Pīlādzītis” un “Pienenīte”, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Krāslavas grāfu Plāteru vārdā nosauktās Poļu pamatskolas, Aulejas pamatskolas, Sauleskalna sākumskolas, Kalniešu pamatskolas, Indras vidusskolas un Izvaltas pamatskolas.
Izstādes svinīga atklāšana PII “Pīlādzītis” notika 15. maijā. Konkursa organizatore — Krāslavas novada pirmsskolas izglītības skolotāju Metodiskās apvienības vadītāja Jeļena Vorošilova klātesošajiem atgādināja konkursa mērķi, proti, apkopot aktuālas, saprotamas, kvalitatīvas, jēgpilnas, interesantas idejas par paaudžu solidaritātes veidošanu (bērni-vecāki-vecvecāki) pirmsskolā. Savukārt konkursa uzdevumi bija radīt interesi un cieņu pirmsskolas vecuma bērniem par vecvecākiem; popularizēt vecvecāku tradīcijas kā nozīmīgu līdzekli bērnu personības attīstīšanā, izglītošanā, konfliktu un problēmsituāciju risināšanā un novēršanā; sekmēt sadarbību un daudzveidīgu tradīciju saglabāšanu ģimenē un pirmsskolā; veicināt vecvecāku aktīvu iesaistīšanos pirmsskolas pasākumos, tādējādi ietekmējot mazbērnu personības attīstīšanu; veicināt pirms-skolas audzēkņu vecvecāku aktivitātes un dzīvesprieku.
Konkurss ritēja divās nominācijās: pirmajā tika vērtēti manuskripti (scenāriji pasākumiem, svētkiem; nodarbību konspekti, lekciju un konsultāciju teksti u.c.), bet otrajā — spēles (didaktiskie materiāli, didaktiskās spēles, atribūti lomu spēlēm ar gaitas aprakstiem, izdales materiāli u.c.). Interesanti, ka 1. grupā tika iesniegti 15 darbi, savukārt otrajā tikai deviņi. Prezentācijas gaitā tika sniegts īss ieskats katrā no darbiem, kurus ikviens interesents varēja aplūkot līdz pat izstādes noslēguma dienai — 21. maijam, kurā tika paziņoti rezultāti un apbalvoti konkursa labākie dalībnieki.
Konkursu vērtēja neatkarīga žūrija, kuras sastāvā strādāja Krāslavas BJC metodiķe Sanita Kumpiņa, novada pensionāru biedrības locekle Anastasija Mitrofanova un pensionāru biedrības locekle Marija Kolodnicka. Galvenie vērtēšanas kritēriji bija: tematiskā aktualitāte un atbilstība konkursa mērķiem un uzdevumiem; oriģinalitāte; tehniskā izpildījuma kvalitāte.
Godalgotas vietas nominācijā “Manuskripti” izcīnīja:
1. Pēcpusdienas scenārijs “Maize — saimes barotāja” (Žaneta Moiseja, PII “Pīlādzītis”pirmsskolas skolotāja).
2. Pēcpusdienas scenārijs “Mana ģimene” (Zinaīda Bernāte; Iveta Aļžanova, PII “Pīlādzītis” pirmsskolas skolotājas).
3. Svētku scenārijs “Vecvecāku diena” (Vija Gončarova, PII “Pīlādzītis” mūzikas skolotāja).
Godalgotas vietas nominācijā “Spēles” izcīnīja:
1. Grāmata “Ģimene” (Stanislava Batarāga, PII “Pienenīte” mūzikas skolotāja).
2. Didaktiskās spēles (komplekts) “Rakstiņi no vecmāmiņas pūralādes” (Viktorija Leibusa, PII “Pīlādzītis” pirmsskolas skolotāja).
3. Paraugi rokdarbiem “Tinu, tinu kamoliņu” (Ērika Urbanoviča; Ināra Šemele, Indras vidusskolas pirmsskolas skolotājas).
Skatītāju simpātiju balvu ieguva Izvaltas pamatskolas pirmsskolas skolotājas Regīna Leikuma un Līvi- ja Bogdāne par galda teātri “Sarkangalvīte, vecmāmiņa un vilks”.
Katras nominācijas uzvarētājs saņēma konkursa sadarbības partnera Labklājības Ministrijas piešķirto balvu — termokrūzes. Visi 1.-3. vietu ieguvēji abās grupās saņēma diplomus no Labklājības ministrijas ar ministra parakstu. Konkursa sponsors — SIA “Kristafors”, atbalstītāji — Krāslavas novada Domes Administratīvā nodaļa, Attīstības nodaļa, Izglītības un kul- tūras nodaļa, Tūrisma informācijas centrs.
Uzvarētājam manuskriptu nominācijā vajadzēs realizēt savu pasākumu nākamajā mācību gadā novada līmenī. Uzvarētāju darbi tiks apkopoti un izplatīti kā pieredzes materiāli Krāslavas novada izglītības iestādēm un tiks nosūtītī publicēšanai laikrakstā “Izglītība un Kultūra” sadaļā “Pirmsskolas izglītība”.
Nobeigumā gribas atgādināt, ka 2012g. ir pasludināts par Eiropas gadu aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei. Tā ir izdevība visiem padomāt par to, ka Eiropas iedzīvotāju mūžs ir garāks un veselība saglabājas ilgāk nekā agrāk, un apjaust iespējas, ko piedāvā šāda tendence. Svarīgi ir saglabāt paaudžu solidaritāti sabiedrībā, kur arvien straujāk palielinās gados vecu cilvēku skaits. Aktīvas vecumdienas var sniegt vairākas iespējas, piemēram, nodot gadu gaitā iegūto pieredzi nākamajai paaudzei, turpināt aktīvi darboties sabiedriskajā dzīvē, saglabāt veselību un dzīvot piepildītu dzīvi.
Juris ROGA