Slāvu svētkus gaidot

Krievi Latvijā dzīvoja gadsimtu gaitā, un šai tautai vienmēr bija un ir ko parādīt. No garīguma un ticības pirmsākumiem līdz dižajiem daiļdarbiem, kas radīti uz kristīgās morāles un ētikas pamata. Krievu kultūras dienu organizēšanas pirmskara tradīcija mūsu valstī turpinās ar Latvijas senās pareizticības pomoru baznīcas centrālās padomes, Rīgas un visas Latvijas metropolīta Aleksandra garīgo atbalstu.

Nesen Krāslavu apmeklēja Jeļena Lazareva, kura ievēlēta 11. Saeimā un vada deputātu grupu, kas sadarbojas ar Baltkrievijas parlamentu. Lūk, ko pastāstīja Latvijas baltkrievu savienības valdes locekle un Rīgas baltkrievu kultūras biedrības “Prameņ” priekšsēdētāja: “Kultūras dienas, kuru rīkošana Latvijā atsākta pagājušajā gadā, šogad notiks no 23. maija līdz 6. jūnijam lielpilsētās un mazpilsētās visas valsts teritorijā — no Ventspils līdz Zilupei. Programma ir plaša un daudzveidīga — svinīgi aizlūgumi dievnamos, konferences, svētku pasākumi, daiļliteratūras vakari, izstādes, ekskursijas, ārzemju viesu uzņemšana, tautas svētki. Krievu kultūras dienām aktīvi gatavojas arī Latgale, liels priekšdarbs tiek veikts Daugavpilī, Rēzeknē, Preiļos, Ludzā, Viļānos...

Tajās pašās dienās slāvu pasākumu ietvaros notiks baltkrievu dziesmu festivāls, kas veltīts baltkrievu literatūras klasiķu Jankas Kupalas un Jakuba Kolasa 130. dzimšanas dienai. No visas sirds aicinu jūs, godājamie lasītāji, uz svētku pasākumiem, kas notiks 29. maijā plkst. 12.00 Krāslavas kultūras centrā un plkst. 17.00 — Dagdas tautas namā. Jūs gaida literatūras izstāde, kā arī Tautas folkloras ansambļa “Verbica” no Minskas un vietējo pašdarbnieku kolektīvu koncerti. Laipni lūdzam!
Kopā ar Krāslavas baltkrievu kultūras biedrības “Vjačorka” priekšsēdētāju Svetlanu Stelmačonoku Saeimas deputāte apskatīja grāfu Plāteru pils kompleksu. Jeļena Lazareva neslēpa patīkamu pārsteigumu par pārmaiņām, kas notiek Krāslavā, kuru viešņa no Rīgas apmeklē regulāri. Neaizmirstamu iespaidu uz viņu atstāja Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja apmeklējums.

Deputāte uzskata, ka pilsētas ģerbonis — laiva ar pieciem airiem, ritot laikam, tikai pastiprina vēstures gaitā dzīvojošo tautu vienotības idejas aktualitāti. Bet paši krāslavieši ir sirsnīgi, iejūtīgi un atsaucīgi cilvēki.

Pēdējais, ko gribu pateikt, 24. maijā plkst. 12.00 Daugavpils centrā Aleksandra Ņevska kapellā notiks svinīgais aizlūgums par godu brāļiem slāvu rakstības radītājiem Kirilam un Mefodijam, kuri pielīdzināti apustuļiem. Plkst. 14.00 Vienības laukumā notiks “Latgales slāvu vainags”.

Kultūru savstarpējā bagātināšanās ir sabiedrības labklājības pamats. Integrācijas process nevis vārdos, bet darbos.

Aleksejs GONČAROVS