Nē, nē, godājamo lasītāj, runa nebūs par slaveno Maestro. Jaunais talants Pauls Nartišs dzīvo mūsu jaukajā pilsētiņā. Visas dzīves garumā es nepārstāju atkārtot: Krāslava ir radošu cilvēku — mākslinieku, amatnieku, literātu un muzikantu — šūpulis. Krāslavas pamatskolā, kā arī mūzikas skolā Pauls iestājās vienlaikus. Tas laimīgais gadījums, kad vērīgie vecāki laikus pamanīja sava dēlēna muzikālās spējas. Pieci gadi izrādījās pietiekams laika posms, lai apkopotu pirmos rezultātus. Atzinība Starptautiskajā mūzikas olimpiādē Tallinā vieš lielas cerības.
Stāsta Krāslavas pamatskolas mūzikas skolotāja Ilona Aprupe: “Pauls ir neparasts audzēknis, kurš jau no pirmās klases izrādīja paaugstinātu interesi par mūziku. Vērīgs skats uz apkārtējo pasauli, liriskums, emocionalitāte, bagāta improvizācija arī pamudināja iesācēju komponistu uz pirmajiem radošajiem eks-perimentiem. Ar relaksācijas palīdzību, izrādot paaugstinātu interesi par pasauli, arī dzima pirmās kompozīcijas — etīdes, polkas... Un te radās problēma: sacerēt nelielu mūzikas skaņdarbu autoram bija vieglāk nekā nosaukt. Palīgā nāca vienaudži. Pirms gadiem trim dzima skolas tradīcija, kad jaunais pianists uz skatuves izpildīja savus skaņdarbus, bet ieinteresētie klausītāji zālē palīdzēja izvēlēties precīzus nosaukumus. Tas, vārdu sakot, ir kolektīvās jaun-rades piemērs. Paula izcilība izskaidrojama ar to, ka muzikālā izglītība mūsu skolā ieņem īpašu vietu audzināšanas procesā. Plus pilsētas mūzikas skolas augstā autoritāte. Un tad komponista Paula Nartiša radošais lidojums gūst likumsakarības aprises.”
Vēlāk Pauls sēdās pie klavierēm un sāka plūst lēnās dejas brīnišķīgas skaņas, kas apbūra visu pasauli. Šim jaunā komponista skaņdarbam nav nosaukuma, tango ir īpašs mūzikas žanrs, kam visdrīzāk vajadzīgs autora vārds. Nodošanās mūzikai bija tik izjusta, ka mani pilnībā pārņēma sajūsma un apbrīns. Neviļus nodomāju: ja nu piepeši es kļūstu par dižā Oskara Stroka (viņš padarīja mazo Latviju slavenu visā pa- saulē) talanta turpinātāja aculiecinieku. Ir taču ticējums, ka labo ģēniju gars neatstāj dzimteni...
Katru panākumu pamatā ir centība un čaklums. Un veiksmīga apstākļu sakritība: gluži kā pēc pasūtījuma šogad pirmo reizi notika Latvijas Mūzikas olimpiāde, kurā, protams, piedalījās arī apdāvinātais piektās klases skolnieks no Krāslavas. Konku- rence Mūzikas akadēmijā bija ļoti nopietna — 100 pretendenti uz balvām, puse — jaunākajā grupā. Pārbaudījums bija komplekss: vajadzēja parādīt mūzikas teorijas zināšanas, bez pavadījuma nodziedāt tautas dziesmu un obligāti paspīdēt ar komponista talantu. Paula Nartiša tango autora izpildījumā uzreiz sajūsmināja žūriju. 53 punkti no 60 iespējamiem palīdzēja ne tikai kļūt par sudraba balvas ieguvēju, bet arī izcīnīt ceļazīmi uz Igauniju.
Tallinā Pauls bija visjaunākais konkursants, visas piecas dienas kopā ar viņu atradās pedagoģe Ilona Aprupe un māmiņa Iluta. Virmoja nopietnas kaislības: bez trim Baltijas valstīm jauno komponistu festivālā savus labākos talantus atsūtīja Polija, Somija un Slovēnija. Pauls uzstājās ļoti pārliecinoši, bet viņa izpildīto tango žūrija nosauca par labāko autorkompozīciju jau- nākajā grupa. Saņēmis bronzas balvu, Latvijas pārstāvis izcīnīja arī tiesības uzstāties olimpiādes noslēguma ceremonijā. Bet speciāla un kārota balva — firmas “Pioneer” austiņas — vēl ilgi atgādinās par neaizmirstamajām dienām Tallinā.
Spējīgi skolēni ir vispusīgi, ko apstiprina arī Paula Nartiša agrie panākumi. Vēl viņš aizraujas ar tautiskajām dejām, elektronmūziku, programmēšanu, sekmīgi piedalās angļu valodas, matemātikas un informātikas olimpiādēs.
Izmantojot gadījumu, skolotāja Ilona Aprupe no visas sirds pateicas skolas direktorei Vijai Koncevičai. Ar viņas pūlēm īstenojās sapnis par braucienu uz Igauniju. Tas bija tā vērts!
Aleksejs GONČAROVS