Laika posmā no 2010. līdz 2012. gadam biedrība “Skaistas atbalsta centrs” ir realizējusi Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) līdzfinansēto projektu “Sociālo pakalpojumu centra ierīkošana Skaistā”.
Šajā sakarā pagājušo piektdien Skaistā notika svinīgs pasākums, kurā tika pārgriezta tradicionālā lentīte un atvērtas jaunā sociālo pakalpojumu centra durvis. Svētību jaunajām telpām deva mācītājs. Jāatzīmē, ka projekta kopējais budžets ir Ls 12239,94, tajā skaitā ELFLA finansējums — Ls 11015,94 (90%) un Krāslavas novada domes līdzfinansējums Ls 1224 (10%).
Projektu rakstīja un vadīja biedrības “Skaistas atbalsta centrs” valdes priekšsēdētāja Iveta Leikuma, kura kā brīvprātīgā pagaidām strādās arī sociālo pakalpojumu centrā. Iveta akcentēja, ka šis ir pirmais tik liels Eiropas atbalstīts projekts, kuru uzņēmās realizēt bied-rība, ar mazākiem arī agrāk ir strādāts.
Centrā iedzīvotājiem būs iespēja izmantot maksas pakalpojumus: nomazgāties dušā un izmazgāt veļu. Bet pats galvenais, ka šīs telpas varēs piedāvāt krīzes skartām ģimenēm, proti, cilvēks, kuram būs nepieciešama tūlītēja palīdzība, varēs pārlaist nakti centrā vai arī palikt šeit uz ilgāku laiku, kamēr problēma tiks atrisināta. Centrs izveidots daudzdzīvokļu mājas pirmajā stāvā. Renovētajā dzīvoklī ierīkota lokāla centrālapkure ar malkas apkures katlu un radiatoriem, ar visu dzīvošanai nepieciešamo aprīkota virtuve, duša, tualete, plašs gaitenis un trīs istabas, katrā iespējams izmitināt divus cilvēkus. Vajadzības gadījumā var likt lietā atpūtas krēslu un dīvānu, kas dod iespēju papildus izmitināt vēl četrus cilvēkus.
Iveta pastāstīja, ka Skaistā nav sabiedriskās pirts, tāpēc vienai daļai iedzīvotāju mazgāšanās ir aktuāla problēma, arī iespēja mazgāt veļu ir līdz šim nebijis pakalpojums lauku ciematā. Bet pats galvenais, ka tagad ir kur izmitināt krīzes skartus cilvēkus. Ja nu kaut kas atgadās, nav pa galvu, pa kaklu jāskrien un jāmeklē kāds pagaidu risinājums. Mazgāšanās un veļas mazgāšana būs maksas pakalpojums, jo sociālo pakalpojumu centram ir no saviem līdzekļiem jāsamaksā īre un komunālie pakalpojumi. Pat ja centrā neviens nedzīvos, ziemā telpas vienalga būs minimāli jākurina. Pateicoties virtuvei, centra telpās principā varētu rīkot arī nelielas viesības, bet tas netiks pieļauts, jo centrs paredzēts tikai sociāliem pakalpojumiem. Izklaides pasākumiem ir tautas nams, arī skolā var īrēt telpas. Centra virtuve varētu noderēt, lai ciematā nodarbinātie bezdarbnieki varētu paēst pusdienas normālos apstākļos.
Skaistas pagasta pārvaldes vadītāja Gundega Grišāne sacīja, ka centrā uz ziemas laiku varēs izmitināt vientuļos pensionārus, kuriem dzimtajās mājās nav viegli pārziemot, jo parasti tās mājas ir ļoti vecas, vajadzīgi lieli kapitālieguldījumi, lai savestu kārtībā apkuri vai jumtu. Mājas atrodas nomaļās vietās, ceļu tīrīšana ziemā ir ļoti dārgs prieks.
G. Grišāne: “Piemēram, pagastā dzīvo kāda invalīde, kura ir vientuļa un veca, kurai mēs savu iespēju robežās palīdzam, bet ziemā viņai šeit būtu labāk un pašvaldībai — lētāk.”
Šis projekts būtībā ir pirmais kucēns, kuru, kā sacīja I. Leikuma, “neslīcināsim, bet audzēsim lielu. Paldies jums, ciemiņi! Ir patīkami saņemt daudz lietderīgu dāvanu, jo daudz ko nebijām projektā paredzējuši. Pēkšņi attapāmies, ka mums nav krēslu, ledusskapja, gultas veļas, mazgāšanas līdzekļu un citu vajadzīgu lietu.”
Apskatījuši centra telpas, cilvēki devās uz Skaistas tautas namu, kur bija stāsts par projekta realizācijas gaitu un koncertprogramma ar Skaistas un Kalniešu amatierkolektīvu piedalīšanos.
Juris ROGA