Daudziem cilvēkiem darba mūža noslēgumā vai arī veselības problēmu dēļ ir liegta iespēja paveikt pašu nepieciešamāko, kad gājiens pat uz aptieku kļūst par smagu pārbaudījumu, un liekas, ka vienīgā izeja ir doties uz sociālās aprūpes māju, tomēr savas mājas sienas, ierastā vide dod stip-rinājumu, paša iekopts dārzs sniedz prieku, ir vajadzīgs tikai atbalsts un palīdzīgas rokas ikdienas darbos. Lai to panāktu, Aglonas novada dome kopš pagājušā gada aprīļa līdz š.g. 31.martam īstenoja projektu “Alternatīvu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstība Aglonas novadā”.
Projekta vadītāja Silvija Kotāne uzsvēra, ka īstenošanas ieguvumi ir vairāki: uzlabots alternatīvais pakalpojums “Aprūpe mājās”, izveidots bērnu sociālā atbalsta centrs ”Somerseta”, piesaistīti speciālisti un darbinieki, veiktas darbinieku apmācības un konsultatīvā atbalsta nodarbības — supervīzijas. Ir sagatavotas Aglonas novada alternatīvo sociālo pakalpojumu attīstības programmas laika posmam no 2012. līdz 2016. gadam bērniem un veciem cilvēkiem, apzināti esošie novada resursi, kas izmantojami alternatīvo sociālo pakalpojumu attīstībai un nodrošināšanai, noteikti rīcības virzieni un prioritātes alternatīvo sociālo pakalpojumu pilnveidei un projekta ilgtspējas nodrošināšanai Aglonas novadā.
Bērnu sociālā atbalsta centrs “Somerseta” izremontēts un aprīkots ar visu nepieciešamo, lai vienlaikus varētu uzturēties un saņemt atbalstu 10 bērni. Projekta mērķgrupa — bērni no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, bērni ar funkcionāliem traucējumiem, bērni bāreņi, no vardarbības cietušie bērni.
Alternatīvā sociālā pakalpojuma “Aprūpe mājās” mobilā grupa savas darbības nepilna gada laikā ir sniegusi regulāru atbalstu 44 Aglonas novada vientuļajiem pensijas vecuma cilvēkiem un personām ar funkcionāliem traucējumiem. Tas ir īpaši svarīgi laukos, kur problemātiski nokļūt līdz pakalpojuma saņemšanas vietai. Mobilās aprūpes grupas speciālisti saskārušies ar daudzām ikdienas problēmām, palīdzējuši tās novērst un risināt, līdz ar to saņēmuši arī siltus pateicības vārdus. Šķeltovas pagasta Putānu māju iedzīvotāja Monika Kaļinkeviča piekrita dalīties domās par to, ka mūža otrajā pusē, kad ir vientuļi un grūti, ir labi, ka savās mājās var vadīt dienas un paļauties uz novada speciālistu aprūpi. Viņa it īpaši uzslavē aprūpētāju Antoņinu Čerņavsku, kā arī visus mobilās grupas speciālistus (attēlā).
Gan bērni, gan pensijas vecuma cilvēki ir saņēmuši speciālistu — fizioterapeita, psihologa un ergoterapeita — konsultācijas, ieteikumus, praktiskus piemērus par pareizu ikdienas aktivitāšu veikšanas veidiem un ķermeņa stāvokli dažādu darbību laikā, lai izvairītos no liekas spriedzes, traumām, kā arī, lai nostiprinātu muskulatūru — vingrojumu kompleksa individuālu pielietojumu; nepieciešamo palīglīdzekļu izvēli un to lietošanas apmācību. Projekta komanda ir pateicīga Aglonas novada domei par atbalstu, sapratni un uzmundrinājumu, īstenojot projekta aktivitātes.
“Alternatīvu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstība Aglonas novadā” Nr.1DP/1.4.1.2.4./10/APIA/NVA/066 īstenots Eiropas Sociālā fonda darbības programmas 2007.-2013.gadam ”Cilvēkresursi un nodarbinātība” ietvaros no 01.04.2011. - 31.03.2012.
Projekta kopējās izmaksas sedz Eiropas Sociālā fonda finansējums 99999,01 Ls.