Biedrība “Invalīdu brālība “Nema”“ savā pērnā gada aktivitāšu sarakstā bija iekļāvusi rokdarbu darbnīcu (darba prasmju apgūšana), mākslas terapijas nodarbības (mūzikas un deju terapijas vingrinājumi), žēlsirdības dienas (sabiedrības iecietības veicināšana), labo darbu dienas (pārtikas produktu dalīšana), aktīvās atpūtas dienas (filmas, galda spēles karaoke, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem un citas). Par šī gada plāniem var sacīt tā — saglabāts viss labais vecais, kas papildināts ar jaunām domām, jauniem spēkiem un iecerēm!
Brālības “Nema” valdes priekšsēdētāja Mārīte Zariņa ar žurnālistu tikās pūpolsvētdienas priekšvakarā un stāstījumu sāka par gatavošanos Lieldienu izstādei, kas jau apskatāma Dagdas tautas namā un kurā tika aicināti piedalīties arī invalīdi ar saviem rokdarbiem. Šogad brālība ”Nema” visus iepriecina ar origami darbiem. Te nepieciešams neliels atskats pagātnē.
“Marta sākumā bērnudārza “Saulīte” administrācija un skolotāji bija organizējuši vienreizēji skaistu pasākumu — Labo darbu diena,” stāsta Mārīte. “Šoreiz nevis mēs kādu priecējām ar savu koncertu, bet viņi mūs ielūdza uz savu koncertu un mēs ļāvāmies priekam. Tās bija lieliskas sajūtas, man ir liels prieks un gandarījums, ka Dagdā sāk ieviesties jauna, laba tradīcija — iecietības veicināšana bērniem jau no mazotnes. Mēs sapratām, ka tā ir labdarības diena no viņu puses, bet negribējām nākt pie bērniem tukšām rokām. Ilgi domājām, kā mazos iepriecināt, un izdomājām! Kādu laiciņu visi kopā aktīvi strādājām, lokot papīru. Rezultātā tapa brīnišķīga panda — izteiksmīgām acīm, kas izstaroja siltu mīļumu. Panda nebija vientuļa, tai līdzi nāca liels saldais pušķis ar čupa-čups konfektēm, nopirkām kādu pussimtu saldo našķīšu. Pandu paslēpām lielā kastē, un pasākumā bērni par to neko nezināja, tālab pārsteigums bija milzīgs, turklāt to pastiprināja kāda sakritība. Bērniem pasākumā bija savs namiņš, jo sižeta tēma bija saistībā ar namiņu, uz kuru tiek aicināti draugi, kurā visiem pietiek vietas, kurā var atrast sev kādu prieku. Šim sižetam mūsu dāvana izrādījās ļoti piemērota. Kad mums deva vārdu un no kastes izvilkām pandu, visiem bija lielas acis un milzīga sajūsma. Tas pirmais lielais darbs origami tehnikā, kuru dāvinājām citiem. Tālab nebija ilgi jālauza galva, ko veidosim Lieldienu izstādei — tapa zaķu pāris, kas varbūt izskatījās ne tik grandiozi kā panda, bet arī ļoti skaisti. Izmantojot izdevību, gribu vēlreiz pateikt lielu paldies PII ”Saulīte” skolotāju kolektīvam un bērniem, kam radās šī ideja aicināt mūs ciemos, paldies, ka no mums nebaidās un ievēro.”
Origami tehnikā invalīdi gatavo lielus darbus, jo šiem cilvēkiem būtu pagrūti salocīt simtiem sīka izmēra papīra trijstūrīšus. Lielu darbu veic tieši invalīds-ratiņnieks Aivars Brics, kurš ļoti aizrāvies ar papīra locīšanu. Pērn tapa eņģelis, kas kalpoja kā simbols labestības akcijā “Eņģeļi pār Lat-viju”, kurā ļaudis saziedoja naudu un Aivars beidzot varēja tikt pie sev tik ļoti nepieciešamiem palīglīdzekļiem. Biedrības telpās glabājas arī daži pirmie nelieli darbiņi, kas saglabājušies pēc dalības izstādē, kuru rīkoja Viļānu Bērnu invalīdu biedrība “Saulstariņi”.
Šobrīd Aivars un citi biedri aktīvi loka papīru, lai origami tehnikā izveidotu dāvanu pilsētas 20 gadu jubilejai, kas tiks svinēta vasarā. Jau ir skaidrs, kas tā būs par dāvanu un kādai organizācijai, bet pagaidām brālība neko vairāk neizpauž, lai saglabātu intrigu un pārsteigumu līdz pat dāvanas pasniegšanas brīdim.
Mārīte: “Veidojam arī tradicionālos saldos pušķus, kam mums jau izstrādāta sava tehnika. Šoreiz pušķi tika pieskaņoti Lieldienām — bija citādāki nekā parasti. Mums iedalīta subsidētā darba vieta invalīdam, un Diāna Poļaka apguva jauno tehniku, par ko esam gandarīti un priecīgi. Pušķi tāpat kā agrāk veido no konfektēm, bet tas ir bagātīgi izrotāts ar papildus elementiem — spilgtiem, pavasarīgiem, krāšņiem, kas cilvēkiem ļoti patīk. Gatavojoties pūpolsvētdienai, izveidojām “saldos pūpolus”. Pūpolsvētdienas priekšvakarā pie mums viesojās Lands-koronas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu draudzes priesteris Aivars Kursītis, ar kuru mums izveidojusies ļoti cieša sadarbība. Viņam pievienojās jaunais Bukmuižas sv. Ludviga draudzes baznīcas prāvests Andris Sprukts, un mums bija iespēja klausīties, iztaujāt un diskutēt ar abiem. Līdz ar to notiek invalīdu garīgā pilnveidošanās. Mēs cieši draudzējamies ar pareizticīgo baznīcas tēvu Viktoru, kurš arī labprāt ar mums kontaktējas.”
Brālības biedru pulks šogad papildinājies ar pieciem jauniem, tagad viņu ir 28. Jaunas sejas, jaunas intereses, jaunas vēsmas — tā ir pozitīva iezīme. Brālība “Nema” cenšas aptvert visu novadu, pagaidām tajā pārstāvēta Dagdas pilsēta, Andrupenes, Svariņu, Šķaune un Ezernieku pagasts. Šeit cer, ka pamazām aktivizēsies arī pārējie un, kā rāda pašu pieredze, nereti invalīdam ir vajadzīgs cilvēks, kurš viņu iedrošinātu nākt uz organizāciju un darīt. Katru trešdienu invalīdi ir gaidīti tautas namā — tur viņi dejo, lec, dzied, dara, ko vien var un spēj. Brālības invalīdi par sevi saka, ka ir izturīgi un dzīvespriecīgi. Viņi nespēj iztikt bez humora un jokiem, spēj pasmaidīt un pasmieties arī paši par sevi, un, kā zināms, to spēj tikai garā stipri cilvēki!
“Invalīdu brālība “Nema” ir dalības organizācija Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijā SUSTENTO,” turpina Mārīte. “Līdz ar to mums ir jāpilda dažādi pienākumi, jānomaksā biedra nauda, jāpiedalās gada pārskata sapulcē.
Šoreiz gada pārskata sapulci apmeklēja Anna Kitoka, Diāna Poļaka un es. Satikāmies ar SUSTENTO valdes priekšsēdētāju Guntu Anču, uzzinājām jaunumus. Piemēram, tagad zinām, ka invalīds var iegūt informāciju par sevi un atvieglojumiem, kas pienākas, izmantojot internetu. To stāstīsim citiem biedriem, tas viennozīmīgi būs liels atvieglojums invalīdiem.”
Šodien brālība “Nema” aktīvi gatavojas arī lielajai Vislatvijas talkai. Tiesa, veselības apsvērumu dēļ invalīdi neies kopā ar pārējiem cirst krūmus un vākt gružus, bet piedāvās savu koncertu Šķaunes tautas namā. Konkrēts laiks tiks saskaņots vēlāk, visticamāk koncerts sāksies dienas otrajā pusē pēc talkas, Kāpēc tieši šķauniešiem? Tam ir tieša saistība ar Šķaunes iedzīvotāju Aivaru Bricu, kurš šogad svin savu 25 gadu jubileju. Tieši šis apstāklis kalpo brālībai par motivāciju braukt uz Šķauni.
Juris ROGA