27. marts — Starptautiskā teātra diena!

Teātris (grieķu: theatron - “skatītāju vietas”) ir mākslas veids, kas nodarbojas ar dramaturģijas darbu (lugu) vai māksliniecisku ieceru dramatisku realizāciju, tas ir, dramatisko izrāžu radīšanu un publisku izrādīšanu (parasti uz skatuves), izmantojot aktiera tēlojumu, runu, žestus, kustības, mūziku un tā tālāk. Teātris ir nesaraujami saistīts ar literatūru, jo īpaši ar dramaturģiju.

Krāslavas novada skolu teātra izrāžu skate tiek rīkota ar mērķi motivēt skolēnu teātrus radošām aktivitātēm kultūrizglītības pasākumos, veicinot kolektīvu mākslinieciskā līmeņa izaugsmi, kā arī sekmēt daudzveidīgu skolēnu pašapliecināšanos un radošo pašizpausmi teātra mākslā, veidojot izpratni par savas darbības māksliniecisko un sociālo nozīmīgumu. Protams, svarīgi arī novērtēt izglītības iestāžu teātru kolektīvu māksliniecisko līmeni.

Novada skolu teātra izrāžu skatē piedalījās: Krāslavas pamatskolas skolas teātris “Avotiņš” ar uzvedumu “Vinnijs Pūks un viņa draugi” (A. Milns); Izvaltas pamatskolas dramatiskais kolektīvs “Brīnumbērni” ar uzvedumu “Klačiņa” (A. Niedzviedzis); Krāslavas pamatskolas skolas teātris “Avotiņš” ar uzvedumu “Meža gulbji” (M. Zālīte); Indras vidusskolas teātra pulciņš “Skatuve” rādīja uzvedumu “Sprīdītis” (A. Brigadere) ar prologu un epilogu; Krāslavas Valsts ģimnāzijas teātra sporta pulciņš “Vārna” rādīja uzvedumu “Starpbrīdis”.

Skolu teātra izrāžu skates kolektīvi saņēma diplomus un kūkas. Nominācija “Organiskākais kolektīvs” piešķirta teātrim “Avotiņš” (uzvedums “Vinnijs Pūks un viņa draugi”), “Lakoniskākais kolektīvs” — dramatiskajam kolektīvam “Brīnumbērni”; “Drosmīgākais kolektīvs” — teātrim “Avotiņš” (uzvedums “Meža gulbji”); “Mūsdienīgākais kolektīvs” — teātra pulciņam “Ska- tuve” un “Atraktīvākais kolektīvs” — ģimnāzijas teātra sporta pulciņam “Vārna”.

Emocionāli pasākums beidzās tā īsti nesācies — tādas bija pirmās sajūtas pēc visu jauno aktieru kolektīvu nokāpšanas no skatuves. Bet labs teātris tāds arī ir — ļoti īsts, ļoti sajūtams un ar to mazo, netveramo brīnumiņu. Īstais teātris ir 10 minūšu smieklu, plus 20 minūšu sentimenta, plus 15 minūšu asaru.... Teātris pierāda, ka patiesam stāstam ir neizsmeļamas iespējas rast ceļu no sirds uz sirdi. Teātris bija tik labs, ka negribējās, lai izrādei pienāk beigas. Skolēni parādīja atraktīvu, savā ziņā izaicinošu filozofisku skatījumu gan uz teātra dzīvi, gan aktierspēli.

Teātris, tas ir pats jaukākais un uzskatāmākais mākslas veids — emociju sabiezējums! Savā laikā Gēte teica: “Pirms sākam veidot valsti, vispirms ir jāizveido teātris”.

Juris ROGA