Vai tas ir likumīgi un cilvēciski?

Dārgā “Ezerzemes” redakcija! 16. februārī es biju atbraucis ciemos pie saviem radiniekiem Dagdas pagastā. Tā kā man bija brīvs laiks, tad nolēmu aizbraukt uz Svariņu pagasta Kairīšu ezera pamakšķerēt. Zivis ķērās ne visai labi, bet tomēr uz ezera bija kādi četri makšķernieki, galvenokārt vietējie. Viens no tiem bija Medziņš Jānis. Un lūk, ko viņš man pastāstīja. Uzklausījis viņu, nolēmu uzrakstīt. Medziņš ir bezdarbnieks un viņam ir piešķirts bezdarbnieka statuss. Tomēr kā kaislīgs makšķernieks viņš nopirka makšķerēšanas gada karti, par ko samaksāja 10 latus. Šodien viņš esot izmakšķerējis divas raudiņas un uzlicis divas ūdas uz līdakām. Bet ap plkst. 15.00 uz ezeru atbrauca zivju aizsardzības inspektors Matvejevs ar otru kolēģi. Šajā laikā Medziņš bija aizgājis uz krastu savās darīšanās un līdzi paņēmis urbi, lai izurbtu jaunus āliņģus, jo vietā, kur bija ūdas, zivis slikti ķērās. Kad viņš atnāca atpakaļ pie ūdām, tās bija izvilktas un paņemtas. To bija izdarījis zivju aizsardzības inspektors Matvejevs ar savu kolēģi. Tā viņam makšķerēšanas prieks sagādāja rūgtumu un materiālo zaudējumu Ls 3,4 apmērā.
Caur laikrakstu “Ezerzeme” lūdzu uzrakstīt un paskaidrot, vai inspektors Matvejevs rīkojās juridiski pareizi un, neuzrakstot protokolu, konfiscēja ūdas, un vai Medziņš var pieprasīt savas ūdas atpakaļ?

Ar cieņu V. KRŪMIŅŠ (Rīgā)

Atbild Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Iekšējo ūdeņu kontroles daļas Daugavpils sektora vecākais inspektors Arvīds Viguls

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.1498 no 22.12. 2009. “Makšķerēšanas noteikumi”:

11. Vienlaikus atļauts izmantot ne vairāk kā:

11.1. divus makšķerēšanas rīkus iekšējos ūdeņos, ja katram rīkam ir ne vairāk par trim jebkura veida āķiem. Vairākžuburu āķi uzskata par vienu āķi;

27. Aizliegts atstāt ūdenī brīvi peldošus makšķerēšanas rīkus šo noteikumu

12.4. apakšpunktā minētajā veidā, kad tie nav piestiprināti vai nostiprināti laivā vai tos netur makšķernieks, kā arī atstāt jebkurus citus makšķerēšanas rīkus bez uzraudzības, attālinoties no makšķerēšanas rīka tālāk par 50 metriem.

VII Makšķerēšanas noteikumu ievērošanas kontrole

36. Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes amatpersonai, kā arī Valsts vides dienesta pilnvarotai personai Latvijas teritorijā un vietējās pašvaldības pilnvarotai amatpersonai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, veicot makšķerēšanas kontroli, ir tiesības pārbaudīt lomu un makšķerēšanā izmantotos rīkus, sastādīt protokolu par šo noteikumu un licencētās makšķerēšanas noteikumu pārkāpumu, kā arī normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā izņemt nelikumīgi iegūtās zivis un pārkāpuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus.”