LSK komiteja: labo darbu hronika

Dzīve par spīti ieilgušajām cerībām nekļūst vieglāka. Tā bija kopš senseniem laikiem: nelaimē nonākušajam vienmēr sniegs palīdzību cilvēks, kura sirds ir atsaucīga uz līdzcietību. Laiks dziedē, pakāpeniski bēdas aizmirstas, bet nesavtīga dvēseles dziņa cilvēku atmiņā dzīvo ilgi, ilgi. Arī tas, kurš dara labu darbu, izbauda īstas gandarījuma — izpildīta pienākuma jūtas. Neviens nav pasargāts no nelaimes, un cilvēku brālības galvenais bauslis: šodien palīdzēji tu, rīt palīdzēs tev.

Februāra sākumā mūsu laikrakstā parādījās LSK komitejas aicinājums “Neatstāsim nelaimē!” ar lūgumu palīdzēt krāslaviešiem, kuri cietuši daudzdzīvokļu mājas Rēzeknes ielā 43 ugunsnelaimē.

— Vai šis aicinājums sasniedza dzirdīgas ausis? redakcija jautāja Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas un Aglonas novada komitejas priekšsēdētājai Sandrai Molotokai.

— Līdzcietība dzīvo cilvēku sirdīs, un tas iepriecina. Uz LSK publisko aicinājumu atsaucās simtiem žēlsirdīgu cilvēku. Pirmie palīdzību sniedza Aleksand-ra Ņevska pareizticīgo baznīcas draudze, veikala “Mego” kolektīvs. Bet vislielāko aktivitāti parādīja Ezernieku, Bērziņu pagasts un Izvaltas pamatskolas kolektīvs. Naudas līdzekļi tika pārskaitīti norādītajā kontā, dažādas sum- mas privātpersonas nesa uz ziedojumu vākšanas punktiem. Brīvprātīgo ziedojumu kopējā summa sasniedza 615 latu, un šie līdzekļi tiks adresēti visvairāk cietušajiem īrniekiem būvmateriālu iegādei. Tie īrnieki, kuru dzīvokļus nav iespējams ātri atjaunot, saņēma tos no pašvaldības. Lai apmestos tajos, arī nepieciešami līdzekļi. LSK komiteja saņēma daudz zvanu ar piedāvājumiem nodot ugunsnelaimē cietušajiem sadzīves tehniku, mēbeles, apģērbus... Mēs radījām datu bāzi, kas arī palīdz atrast precīzas adreses.

Mēs visi kopā veicām lielu darbu, un es pateicos visiem cēlsirdīgiem cilvēkiem, kuri uzņēma svešu nelaimi kā savu. Labais vienmēr atgriežas. Katra rīkotā žēlsirdības akcija mums vēl ir arī mācības. Analizējot februāra rezultātus, gribu pievērst sabiedrības uzmanību problemātiskiem momentiem. Uzstājoties ziedotāju lomā, der atcerēties nerakstītu likumu: atdod to, ko tu arī pats nepieciešamības gadījumā izmantotu ar prieku, jo Latvijas iedzīvotāju dzīves līmenis, kaut arī lēni, tomēr uzlabojas. Šodien neviens nesāks lietot padomju laiku mantas. Un tāda veida ziedojumi pārvēršas par nelikvīdu, kas apgrūtina humānās palīdzības sadali. Kas tur ko slēpt, reizēm esam spiesti pieņemt šādu “palīdzību”, lai neapvainotu ziedotājus, bet vēlāk ciešam morālās un fiziskās neērtības. Izvēles tiesības — cietušajiem, un neapvainosim viņus ar vecmodīgām un nolietotām mantām, no kurām sen atteicāties paši. Nabadzības laiki palikuši pagātnē, šodien ir pavisam cita attieksme pret apģērbiem, apaviem, sadzīves priekš-metiem. Ir jādara viss, lai palīdzība sagādātu prieku, nevis pazemojumu.

— Kā pagāja donoru diena februārī?

— Šoreiz ļoti svarīgā humānā akcija notika Krāslavas novada sociālā centra telpās. Pilsētas un lauku iedzīvotāji izrādīja vienkārši priekšzīmīgu aktivitāti. Rēzeknes asinspārliešanas centra mo- bilā brigāde no 118 gribētājiem atlasīja 98 cilvēkus. Rezultāts izrādījās iespaidīgs — 47 litri dārgā šķidruma, bet tas perspektīvā — nelaimē nokļuvušo cilvēku izglābtās dzīvības. Tā ka LSK koordinētā plānotā akcija beidzās sekmīgi. Saņemot simbolisku atlīdzību, cilvēki vadās tikai no pienākuma sajūtas. Milzīgs paldies jums, donori!

— Ir zināms, ka marta beigās beidzas Eiropas palīdzības sniegšanas gada programma “Produktu pakas”. Kādi rezultāti un vai ir perspektīvas?

— Šis palīdzības veids izskatās pilnīgi iespaidīgi: kopš pagājušā gada aprīļa un līdz šim laikam sadalītas 79649 pakas. To saņēmēji — maznodrošinātas ģimenes un cilvēki, kuri nokļuvuši grūtā situācijā. Maksimāli izmantojot sociā-lās programmas iespējas, daļu paku mēs adresējām skolas ēdnīcām, kuras finansē pašvaldības, pirmsskolas iestādēm un pansionātiem. Ir laba ziņa: sākot ar šī gada vasaru, startēs jauna analoģiska produktu paku programma, par ko tiks paziņots papildus.

— Par ko vēl jūs gribētu informēt lasītājus?

— Sākot ar 1. aprīli, startēs vēl viens projekts “Sadosimies rokās līdzcilvēku palīdzībai un aprūpei”, kurā piedalās Krāslavas pašvaldība. Plānojam katrā pagastā apmācīt un sagatavot cilvēkus, kuriem var uzticēt vecu, slimu un vientuļu cilvēku mājas aprūpi. Labums ir abpusējs: sociālie palīgi saņems pagaidu atalgojamu darbu līdz 2013. gada 31. decembrim.
Turpinot sadarbību ar Norvēģijas Sarkano Krustu, tāpat kā pirms gada, paredzēta bērnu vasaras nometnes atvēršana, bet vēl skolēnu apmācības pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā, labdarības akciju norise, citu partnerības un humāno programmu izpilde. Vārdu sakot, mūsu komiteja nepalaiž garām nevienu iespēju sadarbībā ar ārzemju domubiedriem. Bet, lūk, ar humānās palīdzības saņemšanu no Skandināvijas valstīm, tāpat kā no galvaspilsētas LSK, rodas problēma ar piegādi. Transporta izdevumi mums ir iespaidīgi: lielkravas automobiļa piegāde no Zviedrijas uz Latviju izmaksā 1500 eiro. Izeja ir viena: meklēt sponsorus ārzemēs un Latvijā, ko mēs arī darām. Ārzemju humānās kravas mums ir ļoti vajadzīgas, un cilvēkus, kuri var palīdzēt ar transportu, lūdzu zvanīt pa tālr. 29895230.

Aleksejs GONČAROVS