Mūsu vecvecmāmiņu jaunībā aušana bija tikpat pašsaprotama lieta kā mobilais tālrunis vai internets mūsdienās, praktiski katra sieva mācēja, klaudzinot stelles, noaust saimniecībā noderīgas lietas. Laika gaitā tapa izcili rokdarbi, kuri pārdzīvoja savus radītājus.
Eksponāti no vecvecmāmiņu pūra lādēm speciālistos radīja pamatotas bažas, ka tik aušanas arods neizzustu. Otrās tūkstošgades pirmās desmitgades viducī Latvijas Kultūrkapitāla fonds atbalstīja projektu “Skalu deķu aušana”, lai saglabātu tautas svarīgas vērtības. Tika izveidotas aušanas telpas Izvaltā un Indrā. Izvaltas audēja, meistare Valentīna Onzule, vairāku Latvijas tautas lietišķās mākslas izstāžu godalgotā dalībniece, arī šodien nodod savas zināšanas māceklēm, lai gan projekts sen kā beidzies.
Pērn Izvaltas audējas nosvinēja septīto jubileju, rit astotais gads. Pa šo laiku dažas aizgāja projām gan veselības dēļ, gan dzīvesvietu mainīja. Šobrīd pie stellēm pagastmājas vienā šaurā istabiņā līdzas meistarei Valentīnai auž Anita Ostrovska, Laila Jakovļeva, Elita Jakubāne, Ilona Kriviņa un Sandra Stivriņa. Anita vienīgā no visām audējām nodarbojas arī ar aitkopību, bet pārējās sievietes ir mājsaimnieces. Pabeidz vienu darbu, sāk nākamo. Plānots, ka šogad Izvaltā būs audēju darbu izstāde. Citādi viņu veikumu vienkop ir grūti redzēt, jo audumi nonāk pārdošanā. Audējas darbojas pašfinansējuma apstākļos.
Juris ROGA